Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1143 föremål
291. Matta, semiantik Veramin, ca 300 x 204 cm.
291. Matta, semiantik Veramin, ca 300 x 204 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1111. Pokal, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1111. Pokal, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
787. Kruka med lock, porslin. Transition, Kina, 1600-tal.
787. Kruka med lock, porslin. Transition, Kina, 1600-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1122. Assietter, fyra stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
1122. Assietter, fyra stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
600. Pieter Brueghel dy Hans krets, Äldre par vid fågelfälla.
600. Pieter Brueghel dy Hans krets, Äldre par vid fågelfälla.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
708. Antonio Allegri Correggio Efter, Kristus med törnekronan.
708. Antonio Allegri Correggio Efter, Kristus med törnekronan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1021. Kista, rödlackerad. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1021. Kista, rödlackerad. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
917. Pall/bord, trä. Kina, Qingdynastin.
917. Pall/bord, trä. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
67. Stolar, åtta stycken, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.
67. Stolar, åtta stycken, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
265. Matta, semiantik/old silke Keshan, ca 318,5 x 213,5 cm.
265. Matta, semiantik/old silke Keshan, ca 318,5 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
535. "Bukett Lisa".
535. "Bukett Lisa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
187. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
175. William Fountain, stekfat, silver, London 1799.
175. William Fountain, stekfat, silver, London 1799.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
174. Edward Wakelin, två fat, silver, London 1754. Rokoko.
174. Edward Wakelin, två fat, silver, London 1754. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
575. Kolportören/La presse.
575. Kolportören/La presse.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
536. Ruth Milles, "Yvonne, fille de Bretonne".
536. Ruth Milles, "Yvonne, fille de Bretonne".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
671. Ernst Josephson, På loftet, Numedal.
671. Ernst Josephson, På loftet, Numedal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
297. Matta, semiantik Täbris, ca 398 x 290 cm.
297. Matta, semiantik Täbris, ca 398 x 290 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
263. Matta, semiantik silke keshan, ca 194 x 127 cm.
263. Matta, semiantik silke keshan, ca 194 x 127 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
281. Matta, semiantik Isfahan, ca 336 x 212 cm.
281. Matta, semiantik Isfahan, ca 336 x 212 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
270. Matta, semiantik Kirman, ca 510,5-513 x 315-318,5 cm.
270. Matta, semiantik Kirman, ca 510,5-513 x 315-318,5 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
33. Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
33. Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
295. Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 138 x 86 cm.
295. Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 138 x 86 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
294. Matta, semiantik Täbris, ca 379 x 280 cm.
294. Matta, semiantik Täbris, ca 379 x 280 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
289. Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm.
289. Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
278. Matta, Old Nain, part silk, ca 257 x 165 cm.
278. Matta, Old Nain, part silk, ca 257 x 165 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
669. Peder Mork Mönsted, Solnedgång över en sjö.
669. Peder Mork Mönsted, Solnedgång över en sjö.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
621. Elsa Beskow, "Mors lilla Olle och andra visor af A.T".
621. Elsa Beskow, "Mors lilla Olle och andra visor af A.T".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
723. Elias Brenner Tillskriven, Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten.
723. Elias Brenner Tillskriven, Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
639. Ruth Milles, "Grand-mère et sa petite fille".
639. Ruth Milles, "Grand-mère et sa petite fille".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
559. Regentlängd.
559. Regentlängd.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
822. Miniatyrvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
822. Miniatyrvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
967. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620).
967. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1063. Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1063. Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1061. Tallrikar, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1061. Tallrikar, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
825. Elefant/rökelsehållare, porslin. Qingdynastin.
825. Elefant/rökelsehållare, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
852. Vas, porslin, Kina, Qingdynastin.
852. Vas, porslin, Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
881. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
881. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
735A. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius Preacher".
735A. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius Preacher".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
781. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
781. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
837. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
837. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
730. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Nude man standing, another seated".
730. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Nude man standing, another seated".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
735. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
735. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
733. Rembrandt Harmensz van Rijn, "St Jerome Kneeling in Prayer, Looking down".
733. Rembrandt Harmensz van Rijn, "St Jerome Kneeling in Prayer, Looking down".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
132. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
132. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
713. Holländsk skola, 16/1700-tal. Jaktstilleben.
713. Holländsk skola, 16/1700-tal. Jaktstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
706. Flamländsk skola 1600-tal, Pietà.
706. Flamländsk skola 1600-tal, Pietà.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
608. Landskap med figurer och ryttare, ett par.
608. Landskap med figurer och ryttare, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
604. Interiör med kortspelande män.
604. Interiör med kortspelande män.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
605. Köksbestyr i oljelampans sken.
605. Köksbestyr i oljelampans sken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
827. Skål, keramik, chünglasyr. Songdynastin (960-1279).
827. Skål, keramik, chünglasyr. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
911. Fyrfat, brons. Japan, Edo (1603-1868).
911. Fyrfat, brons. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.
78. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
824. Vas med lock, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
824. Vas med lock, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
378. Ring 22K guld med smaragder.
378. Ring 22K guld med smaragder.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
623. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
623. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
662. Solna kyrka och kyrkogård.
662. Solna kyrka och kyrkogård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
821. Trumpetvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
821. Trumpetvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
819. Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1005. Tempelklocka, brons. Sen Ming/tidigt Qingdynasti.
1005. Tempelklocka, brons. Sen Ming/tidigt Qingdynasti.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1000. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Qing dynastin, 1800-tal.
1000. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1014. Fat, silver. Hung Chong & Co, Shanghai (verksam 1830-1925).
1014. Fat, silver. Hung Chong & Co, Shanghai (verksam 1830-1925).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1113. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1113. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1100. Skålar, nio stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1100. Skålar, nio stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
68. Stolar, sex stycken, 1700-talets mitt, Rokoko.
68. Stolar, sex stycken, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
968. Tallrikar, sex stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
968. Tallrikar, sex stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1074. Handfat/skål, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1074. Handfat/skål, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1072. Kärl med lock, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1072. Kärl med lock, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
275. Matta, semiantik Kirman /Teheran, figural ca 319 x 210-215 cm.
275. Matta, semiantik Kirman /Teheran, figural ca 319 x 210-215 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
285. Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, ca 213 x 140 cm.
285. Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, ca 213 x 140 cm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
280. Matta, old Nain Tuteshk, part silk, ca 223 x 156 cm.
280. Matta, old Nain Tuteshk, part silk, ca 223 x 156 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
259. Matta, Antik Keshan s.k. Motachem, signerad, ca 226 x 137 cm.
259. Matta, Antik Keshan s.k. Motachem, signerad, ca 226 x 137 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
653. Anders Zorn, "Miss Dolly Redford".
653. Anders Zorn, "Miss Dolly Redford".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
649. Carl Larsson, Stående kvinna.
649. Carl Larsson, Stående kvinna.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1019. Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal.
1019. Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK