Important Spring Sale 641

1144 föremål
907. Fat, keramik. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
826. Fat, porslin. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
159. Conrad Heitmüller, bägare, silver, Nyköping 1775.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
331. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
330. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
957. Fat, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-1627).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
822. Miniatyrvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1020. Ask med lock, lackerad i rött. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
313. Spetsglas, glas. Troligen Kungsholmglasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
897. Ask med lock, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
329. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
846. Vas, stengods. Kina, Qingdynastin, möjligen 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
969. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
863. Mandarinhatt med hattknapp, Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
917. Pall/bord, trä. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
149. Petter Davidsson, bägare, silver, Norrköping 1766.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
854. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke i rött.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
842. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
803. Vas, mjuktporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
908. Fat, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
878. Paneler, tre stycken, hardwood, Qingdynastin.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
188. Adolf Zethelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1816. Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
964. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
321. Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
893. Penselställ, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
327. Tallrik, fajans. Holland, sent 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
959. Skålar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
906. Skål, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. Urna, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
320. Gräddkanna, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
226. Kudde (Jynne), rölakan, ca 55 x 52,5 cm Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
805. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
894. Ytterfoder, brons. Japan, Edo perioden (1868-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1123. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1110. Vaser, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1021. Kista, rödlackerad. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1115. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
858. Skedar, ett par, porslin. Qingdynastin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1087. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
237. Matta, antik Bergama, möjligen ca 143 x 82 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1111. Pokal, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
318. Vas, glas. Möjligen Ryssland, 1890-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
129. Bordsdekoration, troligen England ca år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
267. Matta, Old, silke, Hereke signerad, ca 84,5 x 66 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
144. Feodor Petrov, bägare, silver, Moskva 1766.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
938. Ando Hiroshige (1797-1859), färgträsnitt. Japan, circa 1841-44.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1133. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
967. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
811. Bältesspännen, två stycken, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Fat, kompaniporslin. Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
171. Isak Trybom, bestick, silver, 12 delar, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
898. Skålar, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1118. Tekruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
807. Vas, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
865. Tronstolsmatta, Peking, Kina, 1800-tal, Qingdynastin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. Vaser, två stycken, pekingglas. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
881. Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
853. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
310. Pokal, glas. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
991. Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
828. Urna, porslin, Transition, wucai, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1078. Bricka, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
154. Nicolai Linde, sked, silver, Köpenhamn 1751.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
155. Erik Stridbeck, sked, silver, Köpenhamn (levnadsår 1770-1842).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1112. Tekruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1101. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
925. Tallrikar, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1043. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1082. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
829. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
856. Koppar, ett par, porslin. Qingdynstin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
847. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin med Yongzheng-sigillmärke.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1131. Handfat, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1048. Kopp med fat, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
909. Assietter, fem stycken, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1005. Tempelklocka, brons. Sen Ming/tidigt Qingdynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1014. Fat, silver. Hung Chong & Co, Shanghai (verksam 1830-1925).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1113. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1100. Skålar, nio stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1074. Handfat/skål, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1104. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1086. Vattendroppare, porslin, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
314. Flakong, glas. Omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
304. Spetsglas, 1700-tal. Möjligen Venetianskt.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK