Important Spring Sale 641

1144 föremål
883. Rituella horn, ett par, mässing och koppar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1084. Rökelsehållare, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
152. Sked, silver, okänd mästare, Norden 1599.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
781. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
837. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
833. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
317. Vinglas, 12 stycken. Troligen Sverige 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1042. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1072. Kärl med lock, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. Karmstol, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
879. Panel, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
849. Lock, biskviporslin. Qingdynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1028. Matta, semiantik, Kinesisk, ca 197 x 167 cm.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
958. Skålfat, fyra stycken olika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
121. Urna, Sverige 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
225. Åkdyna, rölakan, ca 81 x 50 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1011. Penselbad, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1044. Figurin, porslin. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
949. Flaska, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli 1572-1620).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
73. Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1008. Skulptur, infärgad jade, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
928. Altarljusstake, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
932. Rökelsekar, keramik. Korea, Koryo.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. Matthias Grahl, tårtspade, silver, Göteborg 1749. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
219. Herre i blå justacorp.
219. Herre i blå justacorp.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
192. Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1812. Empire.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
279. Matta, old Nain Tuteshk, ca 168,5 x 113 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
266. Matta Old silke Hereke, ca 152 x 110 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540. Gerda Sprinchorn, "Längtan".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
918. Altarbord, hardwood. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
830. Vas, porslin. Kina, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
986. Flaska, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1126. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
965. Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
970. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
785. Guanyin, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1003. Rökelsekar, brons. 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
904. Skålfat, porslin. Japan, Kakiemon, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1069. Roleauvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1073. Vas, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
632. Bertel Thorvaldsen Efter, "Hebe".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
941. Träsnittsblock, för Utagawa Kuniyoshi, Japan.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. Fat, två stycken, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1079. Fat, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
963. Skålfat, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
862. Hårprydnader, fyra stycken. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
594. Per Daniel Holm, Solnedgång.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
840. Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1004. Rökelskar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. Elefant/rökelsehållare, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
732. Adriaen van Ostade, "Die Familie".
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. Figurin, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1085. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1107. Trumpetvas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1094. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1058. Sopptallrikar, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. Taburett, 1800-tal, Sengustaviansk stil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
870. Altartäcke, broderat siden. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
255. Matta, semiantik Karadja, ca 196 x 150 cm.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1029. Skulpturer, ett par, sten. Tangstil, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1142. Rökelsekar, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
852. Vas, porslin, Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
735A. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius Preacher".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK