Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1143 föremål
711. Axel Johan Fägerplan, Stilleben med remmare, frukter och fat.
711. Axel Johan Fägerplan, Stilleben med remmare, frukter och fat.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
72. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1027. Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 216 x 164 cm.
1027. Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 216 x 164 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. C.E. Bolin, cigarrskrin, silver, S:t Petersburg 1896-1908.
215. C.E. Bolin, cigarrskrin, silver, S:t Petersburg 1896-1908.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1120. Fat, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1120. Fat, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
779. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
779. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 213 x 136 cm.
274. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 213 x 136 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
593. Bartholomeus Johannes van Hove, Stadsbild.
593. Bartholomeus Johannes van Hove, Stadsbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. Fohundar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
834. Fohundar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
722. Louis Jean Desprez Hans art, Ruinlandskap.
722. Louis Jean Desprez Hans art, Ruinlandskap.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
644. Karl Romin, Kappsegling utanför Gotland, Skälsö.
644. Karl Romin, Kappsegling utanför Gotland, Skälsö.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
509. Hänge 18K guld med fasettslipade akvamariner och pärlor.
509. Hänge 18K guld med fasettslipade akvamariner och pärlor.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1041. Takryttare, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1041. Takryttare, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Brosch 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter samt pärlor.
421. Brosch 18K guld med gammal- och rosenslipade diamanter samt pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
354. Hänge 14K guld med en camé, 1800-tal.
354. Hänge 14K guld med en camé, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
522. Godfred Christensen, Utsikt över Kullaberg.
522. Godfred Christensen, Utsikt över Kullaberg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
539. Nils Möllerberg, "Dansen".
539. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
511. August Hagborg, Solnedgång.
511. August Hagborg, Solnedgång.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
187. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
187. Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
33. Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
295. Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 138 x 86 cm.
295. Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 138 x 86 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
289. Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm.
289. Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. Holländsk skola, 16/1700-tal. Jaktstilleben.
713. Holländsk skola, 16/1700-tal. Jaktstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
733A. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The rest on the flight: a night piece".
733A. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The rest on the flight: a night piece".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
55. Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
55. Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
880. Paneler, sex stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
880. Paneler, sex stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
245. Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm.
245. Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
248. Matta, semiantik Lilihan, figural, ca 191 x 158-161 cm.
248. Matta, semiantik Lilihan, figural, ca 191 x 158-161 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1116. Penselställ, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1116. Penselställ, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. Pieter Brueghel dy Hans krets, Äldre par vid fågelfälla.
600. Pieter Brueghel dy Hans krets, Äldre par vid fågelfälla.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
730. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Nude man standing, another seated".
730. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Nude man standing, another seated".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
280. Matta, old Nain Tuteshk, part silk, ca 223 x 156 cm.
280. Matta, old Nain Tuteshk, part silk, ca 223 x 156 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. Olof Arenius Tillskriven, Självporträtt.
560. Olof Arenius Tillskriven, Självporträtt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
256. Matta, semiantik Heris, ca 203 x 144 cm.
256. Matta, semiantik Heris, ca 203 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
581. Charlotte Wahlström, Skymningslandskap, Carolles.
581. Charlotte Wahlström, Skymningslandskap, Carolles.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
302. Kakelplatta, ca 42 x 42 cm, lergods, Persien, Qajardynastin.
302. Kakelplatta, ca 42 x 42 cm, lergods, Persien, Qajardynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
339. Burle Marx ring 18K guld och lapis lazuli.
339. Burle Marx ring 18K guld och lapis lazuli.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
258. Matta, semiantik Keshan figural, ca 105 x 79,5 cm.
258. Matta, semiantik Keshan figural, ca 105 x 79,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Axel Lindman, Solbelyst landskap Barbizon.
517. Axel Lindman, Solbelyst landskap Barbizon.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
523. Simony Jensen, Flicka med docka.
523. Simony Jensen, Flicka med docka.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Potpourriurnor med lock, ett par, 1800-tal.
126. Potpourriurnor med lock, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1066. Tallrikar, 14 st, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1066. Tallrikar, 14 st, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
794. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
794. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
87. Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
87. Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
83. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
947. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
947. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
429. Medaljong 18K guld med rosenslipade diamanter.
429. Medaljong 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
287. Matta, antik Teheran, ca 281 x 200 cm.
287. Matta, antik Teheran, ca 281 x 200 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. Collier och armband odlade sötvattenspärlor lås silver.
479. Collier och armband odlade sötvattenspärlor lås silver.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
668. Erik Tryggelin, Skymning över S:t Eriksbron.
668. Erik Tryggelin, Skymning över S:t Eriksbron.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
884. Skulptur, brons. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
884. Skulptur, brons. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
867. Rock, broderat siden. Kina, Sen Qingdynasti.
867. Rock, broderat siden. Kina, Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1103. Skål, porslin, Kina, sen Mingdynasti, 1600-tal.
1103. Skål, porslin, Kina, sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
424. Ett par örhängen 18K guld.
424. Ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
748. Kvinnogestalt.
748. Kvinnogestalt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
661. Carl Johan Fahlcrantz, Soldis över Stockholm.
661. Carl Johan Fahlcrantz, Soldis över Stockholm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
120. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
120. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
128. Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire.
128. Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
439. Penna 20K guld med Gustav V:s monogram.
439. Penna 20K guld med Gustav V:s monogram.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
681. Adolf Heinrich-Hansen, Ryttare svalkar hästarna i havet.
681. Adolf Heinrich-Hansen, Ryttare svalkar hästarna i havet.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. Ljusstakar ett par, troligen Tyskland ca år 1800, Louis XVI.
109. Ljusstakar ett par, troligen Tyskland ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
113. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
113. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko.
130. Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
440. Brosch/hänge 18K guld med fasettslipade ametister och en pärla.
440. Brosch/hänge 18K guld med fasettslipade ametister och en pärla.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
927. Tallrikar, 12 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
927. Tallrikar, 12 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
299. Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 256 cm.
299. Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 256 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
715. Salome med Johannes Döparens huvud.
715. Salome med Johannes Döparens huvud.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
273. Matta, semiantik Täbris, figural, signerad ca 234 x 170 cm.
273. Matta, semiantik Täbris, figural, signerad ca 234 x 170 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1077. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
1077. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK