Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1143 föremål
782. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
782. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
634. Gerda Sprinchorn, "Carl Linaeus" (1707-1778).
634. Gerda Sprinchorn, "Carl Linaeus" (1707-1778).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
660. Roslyn Castle.
660. Roslyn Castle.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
659. Insjölandskap med kyrkoruin.
659. Insjölandskap med kyrkoruin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
791. Takryttare, keramik. Kina, Mingdynastin (1368-1644).
791. Takryttare, keramik. Kina, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
951. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
951. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. Dansk skola, 1600-tal, ” Anne Hansdatter Basse” (1578-1633).
695. Dansk skola, 1600-tal, ” Anne Hansdatter Basse” (1578-1633).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
687. John Bauer, Liggande modell (enligt uppgift hustrun Ester).
687. John Bauer, Liggande modell (enligt uppgift hustrun Ester).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
263. Matta, semiantik silke keshan, ca 194 x 127 cm.
263. Matta, semiantik silke keshan, ca 194 x 127 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
278. Matta, Old Nain, part silk, ca 257 x 165 cm.
278. Matta, Old Nain, part silk, ca 257 x 165 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
604. Interiör med kortspelande män.
604. Interiör med kortspelande män.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
605. Köksbestyr i oljelampans sken.
605. Köksbestyr i oljelampans sken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
378. Ring 22K guld med smaragder.
378. Ring 22K guld med smaragder.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
662. Solna kyrka och kyrkogård.
662. Solna kyrka och kyrkogård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
707. Carle van Loo Hans krets, Porträttstudie av en äldre man.
707. Carle van Loo Hans krets, Porträttstudie av en äldre man.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
530. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
530. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
52. Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI.
52. Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1746. Rokoko.
173. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1746. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
851. Meipingvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
851. Meipingvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
132. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
132. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
122. Tazza, troligen Italien, sekelskiftet 1900.
122. Tazza, troligen Italien, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1143. Rökelsekar, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1143. Rökelsekar, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
819. Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
819. Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1000. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Qing dynastin, 1800-tal.
1000. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
612. Gustaf Adolf Schuknecht, "Fiskare i Stockholms Skären".
612. Gustaf Adolf Schuknecht, "Fiskare i Stockholms Skären".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
451. Ring 18K vitguld med en fasettslipad ametist.
451. Ring 18K vitguld med en fasettslipad ametist.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
80. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. Lykta, för tre ljus, Louis XV-stil, 1800-tal.
102. Lykta, för tre ljus, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
790. Takryttare, keramik. Kina, Mingdynastin (1368-1644).
790. Takryttare, keramik. Kina, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
699. Gillis Mostaert Hans krets, Johannes döparen predikar.
699. Gillis Mostaert Hans krets, Johannes döparen predikar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
728. Illumination, troligen 1500-tal.
728. Illumination, troligen 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
729. Hans Sebald Beham Efter, "Die nacht".
729. Hans Sebald Beham Efter, "Die nacht".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
140. Carl Fahlberg, dryckeskanna, silver, Uppsala 1759. Barock.
140. Carl Fahlberg, dryckeskanna, silver, Uppsala 1759. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1036. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1036. FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
606. Carel van Falens Tillskriven, Utanför värshuset.
606. Carel van Falens Tillskriven, Utanför värshuset.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
736. Albrecht Dürer, "Christo Sacrum" (Frederick Duke of Saxony).
736. Albrecht Dürer, "Christo Sacrum" (Frederick Duke of Saxony).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. Armband 18K guld och emalj.
368. Armband 18K guld och emalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
457. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
457. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
501. Bulgari ring 18K guld och onyx.
501. Bulgari ring 18K guld och onyx.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. Bulgari ett par örhängen 18K guld och stål.
504. Bulgari ett par örhängen 18K guld och stål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
553. Jacob Hoefnagel Hans efterföljd, "Gustavus Adolphus Suec Rex" (1594-1632).
553. Jacob Hoefnagel Hans efterföljd, "Gustavus Adolphus Suec Rex" (1594-1632).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1095. Urna med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Urna med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
836. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxis märke och period (1664-1722).
836. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxis märke och period (1664-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. Chopard ring "Casmir" 18K guld.
453. Chopard ring "Casmir" 18K guld.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
484. Cartier ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
484. Cartier ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
950. Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
950. Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
513. Hjalmar Falk, "Stockholm: Operan".
513. Hjalmar Falk, "Stockholm: Operan".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
948. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
948. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
543. Strandparti, Strandheim.
543. Strandparti, Strandheim.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
514. Erik Tryggelin, Nybrokajen.
514. Erik Tryggelin, Nybrokajen.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
578. Axel Lindman, Södermalm och Skeppsbron i månsken.
578. Axel Lindman, Södermalm och Skeppsbron i månsken.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
739. Louis Sparre, Pansarkryssare vid Skeppsholmen.
739. Louis Sparre, Pansarkryssare vid Skeppsholmen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
425. Ring 18K guld med åttkantslipade diamanter.
425. Ring 18K guld med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
788. Figuriner, ett par, porslin. Kina, 1600-tal.
788. Figuriner, ett par, porslin. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
995. Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
995. Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
345. Garnityr agat och silver.
345. Garnityr agat och silver.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
557. Per Krafft d.y., "Biskop Gustaf Murray" (1747-1825).
557. Per Krafft d.y., "Biskop Gustaf Murray" (1747-1825).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. Lucas Smout II, Fiskmarknad vid kusten.
597. Lucas Smout II, Fiskmarknad vid kusten.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. Matta antik Çanakkale/Bergama, ca 117 x 94-96 cm.
238. Matta antik Çanakkale/Bergama, ca 117 x 94-96 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
133. Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.
133. Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
471. Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
471. Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
658. Carl Axelsson Sparre, Vidsträckt landskap med jägare.
658. Carl Axelsson Sparre, Vidsträckt landskap med jägare.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
498. Ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
498. Ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
913. Böcker, fyra band. Voyage de C.P. Thunberg au Japon, Paris, 1796.
913. Böcker, fyra band. Voyage de C.P. Thunberg au Japon, Paris, 1796.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
627. Manuel Dominguez y Sanchez, Kvinna med kikare. (På stranden).
627. Manuel Dominguez y Sanchez, Kvinna med kikare. (På stranden).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK