Modern Art + Design 648

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
294Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, före 1985.42 000 SEK
295Josef Frank, bordsvitrin, modell 2070, Firma Svenskt Tenn, före 1985.12 000 SEK
296Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal, modell U601 (skivan) & U491.90 000 SEK
297soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.Återrop
298Josef Frank, golvlampa, modell "2148", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.4 000 SEK
299Josef Frank, golvlampa, modell "2148", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.4 000 SEK
300Josef Frank, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 725.26 000 SEK
301Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2126, 1950-tal.16 000 SEK
302Josef Frank, Florabyrå Linné", jubileumsutgåva, Firma Svenskt Tenn 2007, modell 1050, ed. 43/50.600 000 SEK
302AEwald Dahlskog, sekretär, Swedish Grace, Svenska möbelfabrikerna, Bodafors, 1930-tal.17 000 SEK
303soffa, "modell Marabou", 1966.Återrop
304sideboard, sannolikt firma David Blomberg, efter 1926. Del av möbel beställt av Carl Milles.Återrop
305Carl Malmsten, sideboard /byrå, Sverige 1944.175 000 SEK
306Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.250 000 SEK
307Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.34 000 SEK
308Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.46 000 SEK
309Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.50 000 SEK
310Axel Einar Hjorth, ett specialbeställt hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1932.32 000 SEK
311Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.195 000 SEK
312Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.90 000 SEK
313Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.26 000 SEK
314Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.46 000 SEK
315Axel Einar Hjorth, konsolbord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.190 000 SEK
316Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.85 000 SEK
317Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.60 000 SEK
318Axel Einar Hjorth, stolar, ett par ”Lovö”, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
319Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.34 000 SEK
320Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.22 000 SEK
321Bruno Mathsson, hylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo. Modellen ritad av Bruno Mathsson år 1929 och utförd år 1932.32 000 SEK
322Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1941.9 000 SEK
323Swedish Modern, taklampa, 1940-tal.9 000 SEK
324Axel Einar Hjorth, bord "Förändrad Typenko", Nordiska Kompaniet 1935.8 000 SEK
325Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1939, modellen ritad år 1936.38 000 SEK
326Axel Einar Hjorth, bord "Dagmar", Nordiska kompaniet, 1941.10 000 SEK
327Axel Einar Hjorth, sidobord, "Typenko", sannolikt utställt i Chicago 1933, Nordiska Kompaniet 1933.6 000 SEK
328Axel Einar Hjorth, bokhylla / sideboard, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1933.100 000 SEK
329Robert Berghagen, skåp, snickarmästare Carl Bergsten, för Stockholms Hantverksförening 1937.32 000 SEK
330David Rosén, "Berga", pallar, 2 st, Nordiska Kompaniet 1940-tal.65 000 SEK
331David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.46 000 SEK
332David Rosén, fåtöljer, ett par, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.30 000 SEK
333Harald Notini, bordslampa, modell "15233", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1930/40-tal.12 000 SEK
334Harald Notini, taklampa, modell "11894", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal.46 000 SEK
335Harald Notini, taklampa, modell "11372", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.17 000 SEK
336Carl-Axel Acking, förlagan till "Trienna", fåtölj, snickarmästare Torsten Schollin, 1950-tal. Proveniens Carl Axel Acking.42 000 SEK
337Carl-Axel Acking, fåtölj, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl Axel Acking.18 000 SEK
338Carl-Axel Acking, soffbord, fyrkantigt, Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. Proveniens Carl-Axel Acking.10 000 SEK
339soffa, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl-Axel Acking.Återrop
340Carl-Axel Acking, soffbord, trekantigt, Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal. Proveniens Carl-Axel Acking.6 000 SEK
341Carl-Axel Acking, fåtöljer 3 stycken, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. Proveniens Carl Axel Acking.75 000 SEK
342John Kandell, taklampa, S:t Nicolai kapell, Helsingborg 1956. Proveniens Carl-Axel Acking.17 000 SEK
343Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, 1940-50-tal.390 000 SEK
344Carl-Axel Acking, taklampor 2 st, Swedish Modern, ASEA (CEBE), 1940-50-tal.36 000 SEK
345Carl-Axel Acking, fåtölj, för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal.13 000 SEK
346Carl-Axel Acking, stolar, åtta st, utförda av snickarmästare Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal.12 000 SEK
347Carl-Axel Acking, karmstolar, ett par, "Trienna", Nordiska Kompaniet 1950-60-tal.55 000 SEK
348Carl-Axel Acking, fåtölj "Trienna", Nordiska Kompaniet.17 000 SEK
349Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.28 000 SEK
350Swedish Modern, spegel, Fröseke 1940-50-tal.20 000 SEK
351Swedish Modern, spegel, Fröseke, 1940-50-tal.15 000 SEK
352Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.130 000 SEK
353Harald Notini, taklampa, variant på modell "11881", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal.90 000 SEK
354Harald Notini, taklampa, modell "11553", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.40 000 SEK
355Harald Notini, taklampa, modell "11556", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.30 000 SEK
356Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Swedish Modern 1940-50-tal.15 000 SEK
357Hans Bergström, bordslampa, modell "20", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.16 000 SEK
358Hans Bergström, bordslampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.19 000 SEK
359Hans Bergström, bordslampa, modell "712", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.7 000 SEK
360Hans Bergström, taklampa, variant på modell "59", ateljé Lyktan, 1950-tal.17 000 SEK
361Hans Bergström, golvlampa, modell "540", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.46 000 SEK
362Swedish Modern, dagbädd, 1940-50-tal.30 000 SEK
363Sven Staaf, fåtölj, modell "1765", Almgren & Staaf, Helsingborg 1940-50-tal.19 000 SEK
364Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33", Bergboms, Malmö, 1900-talets mitt.28 000 SEK
365Edward Wormley, ”New York” soffa, modell 5316, Ljungs Industrier Malmö ca 1960.25 000 SEK
366Harald Notini, bordslampa, modell "15471", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal.10 000 SEK
367Harald Notini, bordslampa, modell "15258", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-50-tal.18 000 SEK
368Carl Malmsten, soffa "Berlin", Swedish Modern.48 000 SEK
369Axel Bäck, sideboard, Eksjö Möbelfabrik, 1950, signerat.15 000 SEK
370Arne Norell, fåtölj "Gary" (Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal.42 000 SEK
371Stig Blomberg, skulptur, "Fritidsflickan", Ystad Brons.36 000 SEK
372Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.85 000 SEK
373Hans Bergström, plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.48 000 SEK
374Hans Bergström, bordslampa, ateljé Lyktan / ASEA, 1930-40-tal.28 000 SEK
375golvlampor 1 par, modell "15744", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal.Återrop
376Harald Notini, möjligen, golvlampa, modell "15750", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-60-tal.26 000 SEK
377Stig Lindberg, skulptur, "Månfisken", Scandia Present, 1970-tal, nr 313.28 000 SEK
378Lisa Larson, skulptur, brons, "Myran", Scandia Present, ca 1978, nr 105.48 000 SEK
379Lisa Larson, skulptur "Tonårsflickan", brons, Scandia Present, ca 1978, nr 202.Återrop
380Lisa Larson, skulptur "Tummelisa", brons, Scandia Present, ca 1978, nr 145.26 000 SEK
381Lisa Larson, skulptur, "Meditation", brons, Scandia Present. ca 1978, nr 124.19 000 SEK
382Alvar Aalto, hylla, Svenska Artek, Hedemora, 1945-1956, modell 111,75 000 SEK
383Alvar Aalto, fåtölj, modell "34", Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B., Finland 1930/1940-tal.6 000 SEK
384Alvar Aalto, askkopp, Valaistustyö, Finland.Återrop
385Adolf Relling Sigurd Resell, stolar, 6 stycken, "Bambi 61/2", Gustav Bahus Eftf, Norge, 1950-60-tal.22 000 SEK
386Arne Tideman Ruud, fåtölj "Holmenkollen", AS Inventar/ Norcraft, Gjövik Norge, 1950-60-tal.26 000 SEK
387Arne Tideman Ruud, fåtölj "Holmenkollen/"3030", AS Inventar/Norcraft, Gjövik Norge 1950-60-tal.22 000 SEK
388Poul Henningsen, "Septima 5", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, ca 1929.135 000 SEK
389Poul Henningsen, taklampa "PH-4 ½/4", Louis Poulsen, Danmark ca 1933.50 000 SEK
390Poul Henningsen, vägglampor ett par "Langlyslampen", Louis Poulsen, Danmark efter 1934.60 000 SEK
391Poul Henningsen, vägglampor ett par "Langlyslampen", Louis Poulsen, Danmark efter 1934.50 000 SEK
392Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal.100 000 SEK