Modern Art + Design 648

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
195Josef Frank, matta, "Matta Frank nr 4". Tuftad. 121 x 54 cm. Kasthall Ateljé.16 000 SEK
196Wolter Gahn, kaffeservis, tre delar, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm 1920-tal.4 000 SEK
197Edward Hald, vas, graverad "Urskogen", Orrefors, formgiven år 1923/24 och utförd år 1924.22 000 SEK
198Sylvia Stave, vattenkanna, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1932/1933.7 500 SEK
199Sylvia Stave, cocktailshaker/barblandare, modell 3547, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1934.4 000 SEK
200Sylvia Stave, karotter, två stycken, C.G. Hallberg, Stockholm, modellen formgiven år 1934.14 000 SEK
201Sylvia Stave, kaffeservis, 3 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.5 000 SEK
202Axel Einar Hjorth, vitrinskåp 1 par, specialbeställda för Oscar Baeckmans konfektionsbutik, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1929.50 000 SEK
203Axel Einar Hjorth, vitrinskåp, specialbeställt för Oscar Baeckmans konfektionsbutik, Nordiska Kompaniet 1929.46 000 SEK
204Björn Trägårdh, bricka, modellnummer A 1206, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.13 000 SEK
205Dörrbeslag, 3 st, för Nya Folkets hus Sundbyberg av Eskil Sundahl och Artur von Schmalensee för KFAI 1930.3 000 SEK
206Mogens Mogensen, Sven Markelius med flera arkitekter/formgivare, dörrhandtag 10 st, Funkis, Sverige 1930-tal.4 000 SEK
207Mogens Mogensen, klädhängare, 4 st., Albin Karlssons Metallfabrik, Eskilstuna 1930-tal.3 500 SEK
208Gunnar Asplund, vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik.70 000 SEK
209Gunnar Asplund, vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik.70 000 SEK
210Folke Arström, cocktailset, 8 delar, Guldsmedsaktiebolaget (GAB), Stockholm 1900-talets mitt.11 000 SEK
211Marcel Breuer, fåtölj, första versionen av modell "B3", Standard Möbel, Tyskland ca 1926-1927.60 000 SEK
212Marcel Breuer, skrivbord, modell "B21", Thonet, 1930-tal. Proveniens Wilhelm Kåge.13 000 SEK
213Marcel Breuer, stol, första varianten av modell "B5", Standard Möbel, Tyskland ca 1926-27.30 000 SEK
214Marcel Breuer, bord, modell "B27", Thonet, 1930-tal.5 000 SEK
215Marcel Breuer, stol, modell "B33", Thonet, ca 1929-30.5 000 SEK
216Marcel Breuer, bord, modell "B10", Thonet ca 1929-1930.12 000 SEK
217Marcel Breuer, armlänstol, modell "B34", Thonet, ca 1929-30.7 000 SEK
218Marcel Breuer, karmstol, modell "B11", Thonet, ca 1929-30.5 000 SEK
219Marcel Breuer, sannolikt en variant av modell "B-11", Thonet 1929-30.4 000 SEK
220Marcel Breuer, bord, modell "B12", Thonet, ca 1930.19 000 SEK
221Marcel Breuer, fåtölj, "B3", Standard Möbel, Tyskland ca 1927-1928.100 000 SEK
222Marcel Breuer, bord, modell "B27", Thonet, 1930-tal.5 000 SEK
223Ludwig Mies van der Rohe, stol samt fotpall, modell "MR10", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, ca 1926-27.42 000 SEK
224Anton Lorenz, tillskrivet, bord, modell "GT71" Desta, Tyskland, ca 1927-28.17 000 SEK
225Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg sent 1920-tal.760 000 SEK
226Otto Schulz, soffbord, Boet, Göteborg, 1930-tal.15 000 SEK
227Otto Schulz, bordslampa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.19 000 SEK
228Otto Schulz, ask, Boet, Göteborg, 1930-40-tal.Återrop
229vägghylla "Bosaik", Boet, Göteborg 1940-50-tal.Återrop
230Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-40-tal.180 000 SEK
231Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.125 000 SEK
232Otto Schulz, serveringsvagn, "Bosaik", Boet, Göteborg 1940-tal.10 000 SEK
233Otto Schulz, satsbord, "Bosaik" tre delar, Boet Göteborg 1940-tal.8 000 SEK
234Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg 1930-40-tal.95 000 SEK
234AOtto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1930-tal.180 000 SEK
235Otto Schulz, fåtölj, Boet, Swedish Modern, Göteborg, 1940-tal.40 000 SEK
236Otto Schulz, ett par skåp, Boet, 1940-50-tal.36 000 SEK
237Otto Schulz, sekretär, Boet, 1940-tal.17 000 SEK
238Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, Göteborg 1940-tal.26 000 SEK
239Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg, 1940-tal.42 000 SEK
240barskåp, "Göta kanal", Boet, Göteborg 1940-tal.Återrop
241Art Nouveau, golvlampa, Sverige ca 1900.12 000 SEK
242Svensk formgivare, fåtölj, folkkonst, ca 1900.13 000 SEK
243Svensk jugend, pall, tidigt 1900-tal.12 000 SEK
244Liberty & Co, bordsklocka, "Tudric 0756", Arts & Crafts.Återrop
245Carl Bergsten, sideboard/ byrå, Nordiska Kompaniet, 1923. Utställd på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923.70 000 SEK
246Carl Bergsten, bokhylla, Nordiska Kompaniet, 1923. Utställd på Göteborgsutställningen 1923.30 000 SEK
247Carl Bergsten, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1923, beställda för Jubileumsutställningen i Göteborg 16/3 1923.20 000 SEK
248Carl Bergsten, sannolikt, taklampa, "Fjärilslampan" 1920-30-tal.Återrop
249Swedish Grace, bord, sannolikt Svenska Möbelfabrikerna Bodafors samt S:t Erik Lervarufabrik, Uppsala 1923.15 000 SEK
250Ivar Johnsson, trädgårdsurnor, ett par, Dianaurnan, Näfveqvarns Bruk.50 000 SEK
251Näfveqvarns Bruk, "Fritidsurnan", 1930-tal.13 000 SEK
252Einar Forseth, mosaik, " Barmhärtigheten", sannolikt originalstudie formgiven för den Gyllene Salen Stockholms Stadshus. ca 1921-22.26 000 SEK
253Swedish Grace, taburetter, ett par, 1920-tal.55 000 SEK
254Harald Notini, bordslampor 1 par, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-tal.42 000 SEK
255Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29.48 000 SEK
256Carl Hörvik, trädgårdsstolar, ett par, möjligen tillverkade av Thulins vagnsfabrik, Skillingaryd.40 000 SEK
257Swedish Modern, grindar, 1900-talets mitt.15 000 SEK
258Carl Malmsten, biblioteksbord, sannolikt 1920-tal. Swedish Grace.55 000 SEK
259Carl Malmsten, karmstolar, ett par, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.36 000 SEK
260Carl Malmsten, byrå, "Haga", Nordiska Kompaniet, 1929.22 000 SEK
261Gunnar Asplund, stolar, fyra stycken, Nordiska Kompaniet omkring 1928, för Stockholms Stadsbibliotek.100 000 SEK
262Gunnar Asplund, tillskriven, taklampa, enligt uppgift proveniens arkitekt John Elisasson (assistent till Asplund), 1930-tal.140 000 SEK
263Helge Werner, skrivskåp, Swedish Grace, sannolikt 1920-tal,70 000 SEK
264Helge Werner, golvlampa, Swedish Grace 1920-30-tal.12 000 SEK
265Helge Werner, soffa, Swedish Grace, 1920-tal.55 000 SEK
266Helge Werner, byrå, Sverige, sannolikt 1920-tal.65 000 SEK
267Swedish Grace, väggspegel, 1920-30-tal.24 000 SEK
268Swedish Grace, dagbädd, 1920-30-tal. Proveniens Byggmästare Olle Engkvist, sannolikt specialbeställd för inredningen.70 000 SEK
269Lars Holmström, taklampa, Swedish Grace, Arvika 1920-30-tal.32 000 SEK
270Lars Holmström, taklampa, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.46 000 SEK
271Lars Holmström, väggappliquer, 1 par, Arvika, Swedish Grace.34 000 SEK
272Nils Fougstedt, skrin, Stockholm 1928, modell 616.5 000 SEK
273Nils Fougstedt, vas, modell 946, Firma Svenskt Tenn, 1929, samma år den först producerades.15 000 SEK
274kandelaber, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.Återrop
275Nils Fougstedt, burk med lock, Stockholm 1928, modell 595.2 600 SEK
276Firma Svenskt Tenn, Nils Fougstedt och Björn Trägårdh, burkar, 2 st, Stockholm 1929 och 1932.7 000 SEK
277Firma Svenskt Tenn, ask, Stockholm 1933.5 000 SEK
278Nils Fougstedt, & Anna Petrus, golvlampa, modell 763 A, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.120 000 SEK
279Anna Petrus, lock med ask, Firma Svenskt Tenn 1932.7 000 SEK
280Anna Petrus, urnor med lock, ett par ”Profilvasen”, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1980.65 000 SEK
281Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1930, reliefdekor av Edens lustgård.20 000 SEK
282Björn Trägårdh, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1938.15 000 SEK
283Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1930-40-tal.10 000 SEK
284Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1930-40-tal.660 000 SEK
285Josef Frank, blombord, "modell nr 2084", Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.32 000 SEK
286Josef Frank, bord, modell 2110, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt. Modellen formgiven år 1947.125 000 SEK
287Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.16 000 SEK
288Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.7 500 SEK
289Josef Frank, drinkvagn, modell "470", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.7 000 SEK
290Josef Frank, golvlampa, modell "G 2346", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.60 000 SEK
291Josef Frank, bord, modell 1028, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.16 000 SEK
292Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1950-tal.900 000 SEK
293Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 880.8 000 SEK