Modern Art + Design 648

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
96Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.80 000 SEK
97Hans Hedberg, skulptur, plommon, Biot, Frankrike tidigt 1990-tal.210 000 SEK
98Birger Kaipiainen, skulptur, stengods, Arabia, Finland, 1950-tal.17 000 SEK
99Birger Kaipiainen, fågel, Rörstrand 1950-tal.26 000 SEK
100Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand, 1950-tal, keramik.26 000 SEK
101Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.32 000 SEK
101AMichael Schilkin, väggrelief, Arabia, Finland 1940-tal.60 000 SEK
102Michael Schilkin, skulptur, fisk, Arabia, Finland 1958.11 000 SEK
103bordslampa, Royal Copenhagen, Danmark 1920.Återrop
104Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, sannolikt 1957, modell 20897.75 000 SEK
105Axel Salto, skål, "Räfflad Stil", Royal Copenhagen, 1966, modell 20675.24 000 SEK
106Sandro Vacchetti, tillskriven, skulptur, Essevi, Turin, Italien. 1900-talets mitt.17 000 SEK
107Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1953, A.R. 219.90 000 SEK
108Pablo Picasso, skål, "Oursin", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, ed. 103/150, A.R. 268.32 000 SEK
109Pablo Picasso, skål, "Cendrier rond tourné", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 175.24 000 SEK
110Anna Casparsson, broderi, ca 158 x 151 cm.24 000 SEK
111Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 275 x 127 cm, signerad AB MMF.22 000 SEK
112Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 203 x 124 cm, signerad AB MMF.30 000 SEK
113Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, vävd tapet, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 222,5 x 110 cm, signerad AB MMF AML.65 000 SEK
114Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 94,5 x 58 cm, signerad AMF.20 000 SEK
115Ann-Mari Forsberg, vävnad "Bandet", gobelängvariant, ca 65 x 32,5 cm, signerad AMF.5 000 SEK
116Barbro Sprinchorn, vävd tapet, ”Abborrar”, gobelängteknik, ca 243 x 81 cm, signerad AB MMF BS.18 000 SEK
117Marianne Richter, vävd tapet, "Tuppamattan, blå", gobelängteknik, ca 419,5 x 102 cm, signerad AB MMF MR.60 000 SEK
118Lars Gynning, vävd tapet, gobelängteknik, ca 690 x 103 cm, signerad GYNNING Portalegre, Portugal.26 000 SEK
119Barbro Sprinchorn, vävnad "Mörk frukt", gobelängteknik, ca 46,5 x 38 cm, signerad S.6 500 SEK
120vävnad, "Armaniflaskor",gobelängteknik ca 43,5 x 50 cm, signerad AB MMF AKS.Återrop
121Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 318 x 218 cm, signerad MMF.120 000 SEK
122Brita Grahn, matta, rölakan, ca 234 x 177 cm, signerad BG.13 000 SEK
123Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 265 x 167 cm, signerad IHK.Återrop
124Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ursula", reliefflossa, ca 250,5 x 132,5-134 cm, signerad MMF.50 000 SEK
125Astrid Sampe, tillskriven, matta, rölakan, ca 249,5 x 164 cm, signerad AS.12 000 SEK
126Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ill Greco", flossa, ca 266 x 165 cm, signerad AB MMF.80 000 SEK
127Carl Dangel, matta, rölakan, ca 507 x 138 cm, signerad CD.48 000 SEK
128Märta Måås-Fjetterström, matta, "Almarna", flossa, 296 x 205 cm. Signerad MMF.90 000 SEK
129Judith Johansson, matta "Rosenhäck", rölakan, ca 243 x 169 cm, signerad JJ.20 000 SEK
130Marianne von Münchow, matta, "Lek med trekanter", gobelängteknik, ca 248 x 160,5, signerad SH MVH.24 000 SEK
131Barbro Nilsson, matta, gobelängteknik, "Tånga brun och grön", ca 273 x 211 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
132matta, "Vit botten", rölakan, ca 241 x 120 cm, signerad AB MMF.Återrop
133matta, reliefrya, 187 x 129 cm, signerad AW.Återrop
134Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Åttan", rölakan, ca 301 x 203,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
135Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vadstena", flossa, ca 257,5 x 209 cm, signerad MMF.46 000 SEK
136Ingrid Dessau, matta, "Blått blad", rya, ca 160,5 x 145 cm.8 000 SEK
137Märta Måås-Fjetterström, matta, "Höstmattan", rölakan, ca 295 x 207 cm, signerad MMF.55 000 SEK
138Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 150 x 91 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
139Matta, rölakan, ca 340 x 223 cm, Sverige, 1950-tal.34 000 SEK
140Pierre Olofsson, matta, "Havsbotten", reliefklippt rya, ca 201 x 159 cm (samt förlängningen 19 x 128 cm).9 000 SEK
141Barbro Nilsson, matta, "Smultron", gobelängteknik, ca 184,5, x 132,5 cm, signerad AB MMF BN.26 000 SEK
142Ingrid Hellman-Knafve, matta, relifflossa, ca 290 x 194 cm, signerad IHK.26 000 SEK
143matta "Ståndaren", flossa, ca 298 x 212 cm, signerad MMF.Återrop
144Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 226 x 166 cm, signerad AB MMF BN.48 000 SEK
145Barbro Nilsson, matta, "Schackrutig, brun". Reliefrya. Ca 206 x 123 cm. Signerad AB MMF BN.14 000 SEK
146Matta, savonnerie, ca 211 x 136 cm, Frankrike, 1920-1930-tal.Återrop
147Barbro Nilsson, matta, "Falurutan gul S" rölakan, ca 248 x 170 cm, signerad AB MMF BN.48 000 SEK
148Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, ca 250 x 157 cm, signerad AG S.8 000 SEK
149Märta Måås-Fjetterström, Matta, ”röd grön äng”, rölakan, ca 262 x 198 cm, signerad AB MMF.48 000 SEK
150Judith Johansson, matta "Lönn", rölakan, ca 240 x 173,5 signerad JJ M.14 000 SEK
151Berit Woelfer, matta "Vigo", rölakan, ca 243 x 167 cm, Kasthall.16 000 SEK
152Berit Woelfer, matta, rölakan, Kasthall, ca 310 x 230 cm.14 000 SEK
153Märta Måås-Fjetterström, matta, "Örtagården", flossa, ca 324 x 224 cm, signerad AB MMF.250 000 SEK
154Judith Johansson, matta,"Spise Hall", rölakan, 373 x 275 cm, signerad JJ.38 000 SEK
155Judith Johansson, matta "Spise hall", rölakan, ca 272 x 209 cm, signerad JJ.B.24 000 SEK
156Marianne Richter, matta "Strålar, gul", gobelängteknik, ca 303 x 207 cm, signerad AB MMF MR.65 000 SEK
157matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 303,5 x 216,5 cm, signerad JJ J.Återrop
158Marianne Richter, matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 227 x 174 m, signerad AB MMF MR.44 000 SEK
159Agda Österberg, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 426 x 223 cm, signerad AÖ.180 000 SEK
160Agda Österberg, matta, rölakan, ca 303 x 194 cm, baksidan med broderad signatur.44 000 SEK
161Agda Österberg, matta, rölakan, ca 201 x 116 cm, signerad AÖ.38 000 SEK
162Matta, rölakan, ca 200 x 160 cm.14 000 SEK
163Matta, rölakan, ca 259 x 162 cm.18 000 SEK
164Edna Martin, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 252 x 197 cm, signerad EM SH.40 000 SEK
165Svea Norén, matta, gobelängteknik, 307,5 x 198 cm, signerad SN.15 000 SEK
166Matta, rölakan och gobelängteknik, signerad SH (Svensk hemslöjd 229 x 154 cm.Återrop
167Märta Måås-Fjetterström, matta, "Skvattram", reliefflossa, ca 275 x 175 cm, signerad AB MMF.110 000 SEK
168Matta, rölakan, ca 316 x 187 cm.18 000 SEK
169Marianne Richter, matta, "Gångarna", reliefflossa, 181 x 100 cm, signerad AB MMF MR.15 000 SEK
170Barbro Nilsson, matta, "Guldklimpen", reliefflossa, ca 140 x 86 cm, signerad AB MMF BN.16 000 SEK
171Märtha Gahn, matta, flossa, ca 272 x 182 cm, signerad MG.26 000 SEK
172Sigvard Bernadotte, matta, rya, ca 184 x 133 cm, signerad SB.26 000 SEK
173Judith Johansson, matta, "Rosengård", rölakan, ca 264 x 199 cm, signerad JJ EE.18 000 SEK
174Märta Måås-Fjetterström, matta, "Fåren", rya, ca 208 x 114 cm, signerad MMF.32 000 SEK
175Märta Måås-Fjetterström, matta, "'Blå natt och dag", rölakan, ca 293 x 205 cm, signerad MMF.65 000 SEK
176Märta Måås-Fjetterström, matta, "Kamelryan", rya, ca 224 x 108 cm, signerad MMF.7 000 SEK
177Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 215 x 138 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK
178Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 215 x 143 cm, signerad AB MMF BN.75 000 SEK
179Barbro Nilsson, matta, "Blåarp", gobelängteknik, ca 200 x 157 cm, signerad AB MMF BN.34 000 SEK
180sannolikt, matta, gobelängteknik, ca 236 x 167 cm, ej signerad.Återrop
181Marianne Richter, matta, "Rubirosa grön", gobelängteknik, ca 294 x 180 cm, signerad AB MMF MR.185 000 SEK
182Ingrid Dessau, matta, "Kreta" rölakan och gobelängteknik, ca 248 x 180 cm, signerad KLH ID.Återrop
183Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan gul", gobelängteknik, ca 334,5 x 279 cm, signerad AB MMF BN.310 000 SEK
184Barbro Nilsson, matta, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 269 x 146 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
185Judith Johansson, gallerimatta, rölakan, ca 433 x 74 cm, signerad JJ.22 000 SEK
186Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 330 x 225 cm, signerad MMF.100 000 SEK
187matta, "Guldklimpen", reliefflossa, ca 183,5 x 85,5 cm signerad, AB MMF BN.Återrop
188Ingrid Dessau, matta, ”Blå Rutor”, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID.40 000 SEK
189Marianne Richter, matta, "Påfågeln", rya, ca 171 x 97 cm, signerad AB MMF MR.17 000 SEK
190Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 288,5 x 186 cm, signerad AB MMF.26 000 SEK
191Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 130 x 60 cm, signerad MMF.Återrop
192Marianne Richter, matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 305 x 196 cm, signerad AB MMF MR.65 000 SEK
193Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 344 x 252 cm.90 000 SEK
194Josef Frank, "Odjursmattan" även "Matta nr 7". Handtuftad. 179 x 118 cm. Design av Josef Frank för Svenskt Tenn.24 000 SEK