Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

174 föremål
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
29. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
171. Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK