Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

174 föremål
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
20. Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
52. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
121. Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
113. Ljuskrona, för sex ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
11. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
148. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK