Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
212 föremål
749. Gustaf Fjaestad, Vårbäck.
749. Gustaf Fjaestad, Vårbäck.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
737. Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
737. Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
685. Patrick Meunier, Utan titel.
685. Patrick Meunier, Utan titel.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. Kedja 18K guld.
530. Kedja 18K guld.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
327. Dosa, 14K guld, möjligen Frankrike.
327. Dosa, 14K guld, möjligen Frankrike.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
180. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. Akseli Gallen-Kallela, "Isbildning" (Jäätyvä järvi).
733. Akseli Gallen-Kallela, "Isbildning" (Jäätyvä järvi).
Klubbat pris
6 900 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
647. Ernst Josephson, "David och Saul".
647. Ernst Josephson, "David och Saul".
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
746. Bruno Liljefors, Skärgårdsmotiv.
746. Bruno Liljefors, Skärgårdsmotiv.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1007. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
1007. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
826. Anders Sandström, Björnunge.
826. Anders Sandström, Björnunge.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
766. Anders Sandström, Stor björn.
766. Anders Sandström, Stor björn.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. Lotte Laserstein, Ung kvinna i profil.
600. Lotte Laserstein, Ung kvinna i profil.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
807. Metande pojkar.
807. Metande pojkar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
502A. Collier, 18K guld.
502A. Collier, 18K guld.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
183. Skulpturfragment, Grand tour souvenir, Egypten, 1800-tal.
183. Skulpturfragment, Grand tour souvenir, Egypten, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
143. Kartellur, Frankrike, 1800-tal, Louis XVI-stil.
143. Kartellur, Frankrike, 1800-tal, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
141. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
141. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
115. Kista, Holland, 1600-talets andra hälft, Barock.
115. Kista, Holland, 1600-talets andra hälft, Barock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
736. Helmer Osslund, Älvlandskap i höstskrud.
736. Helmer Osslund, Älvlandskap i höstskrud.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
745. Karl Nordström, "Kustmotiv".
745. Karl Nordström, "Kustmotiv".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
503. Collier och ett par örhängen 18K guld, 1800-tal.
503. Collier och ett par örhängen 18K guld, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
793. Nick Brandt, "Lioness on Mound", 2012.
793. Nick Brandt, "Lioness on Mound", 2012.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK