I samlarens värld – del ett

Denna samling innehåller föremål som talat till vår samlare, det är föremål av olika karaktär och värde. Samlaren har fyllt sitt hem med föremål som då de införskaffades hade en mening och stämde in i ett kontext som kanske vi inte ser men som var tydligt för vår samlare. Nu är det tid att dessa föremål får tala till en ny samlare och förgylla dennes samling. Vi önskar er välkomna att botanisera bland denna mängd av roliga, udda och spännande föremål.

200 föremål
Bordspendyl sent 1800-tal.
6d 21 tim
Bordspendyl sent 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Okänd konstnär 1800/1900-tal, Jungfru Maria.
6d 20 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Pokal CG Hallberg Stockholm 1930 silver.
6d 20 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG Hallberg vas silver Stockholm 1943.
6d 20 tim
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tallrikshylla 1900-tal.
6d 20 tim
Tallrikshylla 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
Skyltdocka 1900-talets första hälft.
6d 20 tim
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Spegel med konsolbord omkring 1900.
6d 19 tim
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bänk omkring 1900.
6d 19 tim
Bänk omkring 1900.
Inga bud
Utropspris
1 800 SEK
Karmstol 1900-tal.
6d 19 tim
Karmstol 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
Piedestal Kina 1900-tal.
6d 19 tim
Piedestal Kina 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Piedestal Gemla Diö 1920/30-tal.
6d 19 tim
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ljusstakar ett par omkring 1900.
6d 18 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jean-Claude Guignebert, Stilleben med fiskar.
6d 18 tim
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK