Parian - elegans i vitt

PARIAN – ELEGANS I VITT
Ända sedan 1700-talet har olika porslinsmaterial använts i Europa för framställning av prydnadsföremål. Mindre kopior av berömda skulpturer blev under empire-tiden mycket populära. På porslinsfabrikerna experimenterade man för att få fram ett lämpligt material för produktionen. Copelandfabriken i England lanserade en porslinsmassa som var mycket lik den antika vita marmorn; Parian. Namnet har materialet fått på grund av sin likhet med marmorn från den grekiska ön Paros. Här presenterar vi nu en samling av 100 Parian-objekt. Vilken är din favorit?
Föremålen säljs till förmån för Hjärt- & Lungfonden.

103 föremål
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg, sent 1800-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1900 och 1910.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, parian, Gustavsberg, 1890.
Klubbat pris
4 101 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURER, tre st, parian, Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
10 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURER, ett par, parian, Gustafsberg 1911 och 1923.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg, en daterad 1891.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, efter J H von Danecker, Gustafsberg 1890.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1916.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1911.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURER, fem st, parian, Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1921.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg Gustafsberg 1909.
Klubbat pris
3 409 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1903.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustavsberg 1925.
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1911.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1907 och 1913.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Rörstrand, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, 2 st, parian, Gustafsberg, en daterad 1918.
Klubbat pris
2 221 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 615 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1914.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, samt sockel, Gustafsberg 1912.
Klubbat pris
2 421 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1917.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, tre st, parian, Eneret, Gustafsberg,
Klubbat pris
3 221 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, ett par, parian, Gustafsberg, 1860/70-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSOLER, tre st (2+1), parian, Gustafsberg 1899.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1920/23.
Klubbat pris
2 221 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP,  parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 311 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1899.
Klubbat pris
3 111 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1913.
Klubbat pris
5 422 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, fem st, parian, Gustavsberg 1915-1922.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
4 601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustavsberg, omärkta.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
1 800 SEK
FIGURER, tre st, parian, Gustafsberg, 1893-1929.
Klubbat pris
2 821 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURER, två st, parian, en märkt Gustafsberg.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg, Eneret, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustavsberg 1919.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOCKEL, parian, Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLOCKSTÄLL, parian, Gustafsberg, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYSTER, ett par, parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURER, tre st (2+1), parian, Gustafsberg 1896.
Klubbat pris
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1908.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1895.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK