Parian - elegans i vitt

PARIAN – ELEGANS I VITT
Ända sedan 1700-talet har olika porslinsmaterial använts i Europa för framställning av prydnadsföremål. Mindre kopior av berömda skulpturer blev under empire-tiden mycket populära. På porslinsfabrikerna experimenterade man för att få fram ett lämpligt material för produktionen. Copelandfabriken i England lanserade en porslinsmassa som var mycket lik den antika vita marmorn; Parian. Namnet har materialet fått på grund av sin likhet med marmorn från den grekiska ön Paros. Här presenterar vi nu en samling av 100 Parian-objekt. Vilken är din favorit?
Föremålen säljs till förmån för Hjärt- & Lungfonden.

SKULPTUR, parian, Gustavsberg, 1890.
Slutpris
4 101 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1911.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, två st, parian, en märkt Gustafsberg.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1914.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1895.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1921.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1920/23.
Slutpris
2 221 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, två st, parian, Gustafsberg 1907 och 1913.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1903.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, tre st, parian, Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
Slutpris
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg, sent 1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, ett par, parian, Gustafsberg, 1860/70-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustavsberg 1919.
Slutpris
4 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Slutpris
1 311 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Rörstrand, sekelskiftet 1900.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustavsberg 1925.
Slutpris
10 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, tre st, parian, Eneret, Gustafsberg,
Slutpris
3 221 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, fem st, parian, Gustavsberg 1915-1922.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1891.
Slutpris
8 859 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1911.
Slutpris
4 601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSOLER, tre st (2+1), parian, Gustafsberg 1899.
Slutpris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg, sent 1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1908.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg Gustafsberg 1909.
Slutpris
3 409 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
9 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1913.
Slutpris
5 422 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURER, tre st, parian, Gustafsberg, 1893-1929.
Slutpris
2 821 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGUR, parian, samt sockel, Gustafsberg 1912.
Slutpris
2 421 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg 1899.
Slutpris
3 111 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGUR, parian, Gustafsberg tidigt 1900-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1917.
Slutpris
8 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYSTER, ett par, parian, Gustafsberg, sekelskiftet 1900.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURGRUPP, parian, Gustafsberg 1916.
Slutpris
2 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURER, tre st (2+1), parian, Gustafsberg 1896.
Slutpris
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK