Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

20 föremål
CG RÅSTRÖM, gratängformar, ett par, nysilver.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GRATÄNGFORMAR, ett par, nysilver. CG Råström.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN MED LOCK, pläter, England, 1800-tal.
Klubbat pris
6 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 023 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BONBONJÄR, glas och nysilver, 1800-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK