Kust och skärgård i konsten

Konstnärer i alla tider har sökt sig till kust och skärgård för inspiration och skapande. Havet med sitt djup, sina skiftande färger och ständiga rörelse utgör en utmanande kontrast till såväl det karga skärgårdslandskapet som till det lummiga och grönskande fastlandet. Här har vi samlat såväl marinmålningar som romantiska landskap med anknytning till hav och skärgårdsliv.

15 föremål
VILHELM ARNESEN, Olja på duk signerad.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL SKÅNBERG, olja på papp-pannå.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EERIK HAAMER, olja på duk, signerad och daterad 49.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
38 000 SEK
ANNA GARDELL-ERICSON, akvarell, signerad.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALEXIS ANKARCRONA, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, signerad.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
EINAR JOLIN, akvarell, signerad och daterad Arild juni 1928.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GEORG PAULI, olja på duk, signerad och daterad 1909 a tergo.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK