Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Finnish Modern Art

Välkommen att utforska temaauktion Finnish Modern Art. Auktionen är ett komplement till vår stora specialauktion Helsinki Spring Sale i juni och presenterar 38 verk av framstående finländska konstnärer. Bland höjdpunkterna finns ett färgstarkt verk av Sam Vanni och en vacker målning av Reidar Särestöniemi.

29 föremål
ANITA SNELLMAN, olja på duk, sign och daterad -87.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ANITA SNELLMAN, "FEBRUARI KVÄLL OCH VINGLAS".
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ALPO JAAKOLA, olja på duk, signerad och daterad -62.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ELVI MAARNI, olja på duk, signerad.
Slutpris
1 110 EUR
Utropspris
1 500 EUR
JUHANI HARRI, assemblage, a tergo signerad -90.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 EUR
BIRGER CARLSTEDT, olja på duk, signerad och daterad -41.
Slutpris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SAM VANNI, gouache, signerad.
Slutpris
15 600 EUR
Utropspris
5 000 - 8 000 EUR
MAX SALMI, olja på masonit, signerad och daterad -73.
Slutpris
3 400 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ARVID BROMS, olja på duk, signerad och daterad -52.
Slutpris
1 555 EUR
Utropspris
500 EUR