Finnish Modern Art

Välkommen att utforska temaauktion Finnish Modern Art. Auktionen är ett komplement till vår stora specialauktion Helsinki Spring Sale i juni och presenterar 38 verk av framstående finländska konstnärer. Bland höjdpunkterna finns ett färgstarkt verk av Sam Vanni och en vacker målning av Reidar Särestöniemi.

28 föremål
ANITA SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad -64.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
700 EUR
ANITA SNELLMAN, olja på duk, sign och daterad -87.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ANITA SNELLMAN, "FEBRUARI KVÄLL OCH VINGLAS".
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ALPO JAAKOLA, olja på duk, signerad och daterad -62.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
1 200 EUR
MAX SALMI, olja på masonit, signed and dated -73.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
800 EUR
ELVI MAARNI, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BIRGER CARLSTEDT, olja på duk, signerad och daterad -41.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, akryl, signerad och daterad -96.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 EUR
SAM VANNI, gouache, signerad.
SAM VANNI, gouache, signerad.
Klubbat pris
15 600 EUR
Utropspris
5 000 - 8 000 EUR
MAX SALMI, olja på masonit, signerad och daterad -73.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad -79.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ARVID BROMS, olja på duk, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
1 555 EUR
Utropspris
500 EUR