Selected Classics

Selected Classics auktionen erbjuder intressanta verk av Finlands mest uppskattade klassiska konstnärer som Helene Schjerfbeck, Hjalmar Munsterhjelm, Pekka Halonen, Venny Soldan-Brofeldt och Magnus Enckell.

I synnerhet Helene Schjerbecks sympatiska ungdomsarbete i tusch som föreställer ett skrinnande sällskap förtjänar ett omnämnande. Det är även ett nöje att få lyfta fram fina verk av mindre kända konstnärer som Emil Danielssons gatuvy från Ekenäs och Aarne Nopsanens skärgårdslandskap.

18 föremål
EERO JÄRNEFELT, mjukgrundetsning, signerad.
Klubbat pris
710 EUR
Utropspris
600 EUR
ELIAS MUUKKA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 900 EUR
Utropspris
3 500 EUR
FREDRIK AHLSTEDT, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
7 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
7 000 EUR
INA SJÖSTRÖM, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 EUR
SANTERI SALOKIVI, olja på duk, signerad och daterad-17.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 150 EUR
Utropspris
1 800 EUR