Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Selected Classics

Selected Classics auktionen erbjuder intressanta verk av Finlands mest uppskattade klassiska konstnärer som Helene Schjerfbeck, Hjalmar Munsterhjelm, Pekka Halonen, Venny Soldan-Brofeldt och Magnus Enckell.

I synnerhet Helene Schjerbecks sympatiska ungdomsarbete i tusch som föreställer ett skrinnande sällskap förtjänar ett omnämnande. Det är även ett nöje att få lyfta fram fina verk av mindre kända konstnärer som Emil Danielssons gatuvy från Ekenäs och Aarne Nopsanens skärgårdslandskap.

18 föremål
HJALMAR MUNSTERHJELM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
7 000 EUR
Klubbat pris
7 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 900 EUR
Utropspris
3 500 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 150 EUR
Utropspris
1 800 EUR
FREDRIK AHLSTEDT, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
ELIAS MUUKKA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
INA SJÖSTRÖM, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 EUR