Swedish Photographers III

Fotografi har fått ett tydligt uppsving både publikt och kommersiellt på den skandinaviska marknaden under de senaste åren. Fotografi är idag en självklar del även av vår svenska konsthistoria. Temaauktionen ”Swedish Photography III” är den tredje temaauktionen på Bukowskis som innehåller ett urval bilder av samtida svenska fotografer. Några är välkända på auktionsmarknaden och andra är spännande nykomlingar. Flera olika genrer är representerade, alltifrån modebilder till rockfoto och naturbilder.

20 föremål
GEORG ODDNER, fotografi stämpel a tergo, vintage.
Klubbat pris
2 705 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 706 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WALTER HIRSCH, fotografi, signerad a tergo, vintage.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MARTIN VALLIN, archival pigment print.
Klubbat pris
4 002 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAGNUS REED, gelatinsilverfotografi.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EWA-MARIE RUNDQUIST, fotografi signerad och numrerad 1/1 a tergo.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK