Gunnar Jonn – expressionisten från Malmö

Gunnar Jonn (1904-1963) föddes och dog i Malmö. Trots att han levde i Skåne (bla många år på Ven) hela livet torde han vara den minst provinsiella sk "Skåne-målaren” av dem alla. Han stil kännetecknas av en hastig penselföring, tjock färg och starka färger. En expressionist i dess rätta bemärkelse.

Jonn var välutbildad och studerade vid Skånska målarskolan i Malmö 1926-1928 samt för Aksel Jörgensen vid danska konstakademin i Köpenhamn 1933-1936. Viktiga var också de resor som gick bla k till Norge, tidigare Jugoslavien, Spanien och Tyskland. Jonns första större separatutställning ägde rum i Malmö Rådhus 1933. Efter detta följde en rad av utställningar i Skåne. Debuten i Stockholm skedde 1941 i Esselte-hallen. På 40-talet utförde Jonn flera större väggmålningar (bla Solidars trapphall, ABF:s nybyggnad, Malmö Roddklubb samt i Trelleborgs hamnkontor). 1963 gick Gunnar Jonn bort, endast 59 år gammal.

Representerade: Nationalmuseum, Malmö Museum, Ystad Konstmuseum, Helsingborgs Konstmuseum, Moderna Museet m.fl.

11 föremål
GUNNAR JONN, olja på duk, signerad och daterad -58.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR JONN, olja på duk, signerad och daterad -61.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signed och daterad -58.
Klubbat pris
2 806 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad -47.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, akryl på papper, signerad och daterad -53.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN,tempera på papp, signerad och daterad.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad -58.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

37. Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK