Collector F157

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
612Unto Koistinen, HUS.110 EUR
613Pentti Kaskipuro, GURKA OCH TOMAT.110 EUR
614Esa Riippa, NENÄLLEHYPPIJÄ.320 EUR
615Outi Heiskanen, SKEPNADER.110 EUR
616Olavi Ahlgren, STADSVY.80 EUR
617Olavi Ahlgren, VY FRÅN HELSINGFORS.220 EUR
618Pentti Kaskipuro, "KÅLROT".140 EUR
619Lauri Ahlgrén, KOMPOSITION PÅ GRÖNT.180 EUR
620Ulla Rantanen, MOTIV FRÅN NATUREN.70 EUR
621Outi Heiskanen, TROLLSKOGEN.180 EUR
622Salvador Dalí, "HENRY VIII".Återrop
623Wilhelm von Wright, LITOGRAFIER 3 ST.120 EUR
624Wilhelm von Wright, LITHOGRAFIER 4 ST.Återrop
625Matti Haupt, FUNDERSAM.1 250 EUR
626Matti Haupt, POJKE MED FISK.650 EUR
627Kalle Eskola, VÅR.370 EUR
628OLAVI LAINE, olja på duk, sign. -50.Återrop
629OLAVI LAINE, olja på duk, sign.Återrop
630ERKKI HERVO, olja på duk, sign. och dat. -62.Återrop
631Vesa Junttila, UGGLA.120 EUR
632Paavo Tolonen, KOMPOSITION I RÖD.1 400 EUR
633Santeri Salokivi, ALLMOGELANDSKAP.500 EUR
634LANDSKAP.5 800 EUR
634AWaldemar Tode, VID TEMPLET.400 EUR
635Nikonov, TIGGARE VID KYRKAN.Återrop
636HAVSLANDSKAP.1 000 EUR
637Ivan Simakoff, SCEN FRÅN FÖRSTA VÄRLDSKRIGET.150 EUR
638PG Thelander, "VENUS FÖDELSE VI".100 EUR
639OMFAMNINGEN.Återrop
640Johnny Friedlaender, "CHAUVES- SOURIS".270 EUR
641Arthur Luiz Piza, "UNIVERS ORGANIQUE".Återrop
642JULIUS PAULSEN, olja på duk, signerad och daterad 1921.Återrop
643JULIUS PAULSEN, olja på duk, signerad och daterad 1919.Återrop
644Nikolai Kusmin, STILLEBEN MED FRUKTER.Återrop
645Simeon Karpowitch Ivkowski, BÅT VID STRANDEN.Återrop
647Elizaveta Böm (Endaurova), TVÄTTERSKA.Återrop
648Nikolai Bogdanov Bel'sky, DAM MED BOK.260 EUR
649ALFRED OHLSON (SVERIGE), skulptur, patinerad brons, sign.Återrop
650Salvador Dalí, "DE TIO BUDORDEN".500 EUR
651MADONNA OCH BARN.380 EUR
652BIBLISK SCEN.Återrop
653Endre Nemes, "RENÄSSANSENS ARV".70 EUR
654Arvid Nilsson, RYTTARE.150 EUR
655Arne Jones, "BLOMMA".Återrop
656Anders Zorn, CARL SNOILSKY.200 EUR
657Kunito Nagaoka, UNIVERSUM.200 EUR
658DANSK LANDSVY.Återrop
659TRUBADUR.240 EUR
660KVINNA MED GUL SCARF.160 EUR
661Paul Grönholm, STUGA I SKOGEN.Återrop
662Wolff Buchholz, ETSNINGAR 3 ST.Återrop
663Victor Vasarely, KOMPOSITION.340 EUR
664Victor Vasarely, KOMPOSITION.340 EUR
665Victor Vasarely, KOMPOSITION.260 EUR
666Victor Vasarely, KOMPOSITION.280 EUR
667Salvador Dalí, "LOVE'S LABOUR'S LOST".Återrop
668Salvador Dalí, "HENRY V".Återrop
669Minni Lukander, KERAMIKPLUNTA, "OI AVARA MAA".40 EUR
670KERAMIKSKÅLAR, 2 ST.50 EUR
671Tapio Wirkkala, GLASSERVIS, 55 DELAR.Återrop
672MUMINMUGG.700 EUR
673Timo Sarpaneva, KARAFF.80 EUR
674VAS.Återrop
675Kaj Franck, POKAL.320 EUR
676Kaj Franck, POKALER, ETT PAR.460 EUR
677Minni Lukander, SKÅL.40 EUR
678SKÅL, glas, sign. Holmegaard 17793, Danmark, 1900-talets senare hälft.Återrop
679SKÅL, glas, sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy. Nr 38.Återrop
680Wilhelm Kåge, VAS.Återrop
681Poul Henningsen, LAMPA PH-5.220 EUR
682Kaj Franck, SKÅL.280 EUR
683Oiva Toikka, FAT.380 EUR
684Annikki Hovisaari, KERAMIKSKÅL PÅ FOT.100 EUR
685Aimo Okkolin, VAS.360 EUR
686Kaj Franck, POKAL.180 EUR
687Alvar Aalto, STOL Nr 403.300 EUR
688SKULPTUR, glas, numr. 29/750, sign. Oiva Toikka, Notsjö.Återrop
689Oiva Toikka, JORDGUBBE.200 EUR
690KARAFF OCH TRE SNAPSGLAS.130 EUR
691Oiva Toikka, KARAFF, OZ.250 EUR
692Timo Sarpaneva, VAS, MARCEL.70 EUR
693Oiva Toikka, ASKKOPP.50 EUR
694Bertel Gardberg, LJUSSTAKE.80 EUR
695Hilkka-Liisa Ahola, KERAMIKSKÅL.40 EUR
696Liisa Hallamaa (Larsen), KERAMIKSKÅL.30 EUR
697Liisa Hallamaa (Larsen), KERAMIKSKÅL.30 EUR
698ANJA JAATINEN, SKÅLAR, 3 st, keramik, sign. Arabia.Återrop
699Annikki Hovisaari, KERAMIKSKULPTUR.150 EUR
700Kaj Franck, FAT.60 EUR
701Kaj Franck, BÅLSKÅL.80 EUR
702KAJ FRANCK, SKÅL, glas, sign. Notsjö.Återrop
703Jaakko Niemi, VAS.100 EUR
704Tapio Wirkkala, VAS.70 EUR
705Saara Hopea, KARAFF.70 EUR
706Tapio Wirkkala, VAS. STUBBE.130 EUR
707Tapio Wirkkala, VINGLAS, 6 ST.140 EUR
708Kaj Franck, KARAFF.150 EUR
709Kaj Franck, SKÅL.50 EUR
710Ulla Procopé, KERAMIKFAT.180 EUR
711PALL.40 EUR