Höstens Klassiska F169

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
400ARMBAND.Återrop
401RING, 18K guld. Antik- och 8/8 slipade diamanter ca 1.10 ct. Carlman Stockholm 1938.Återrop
402COLLIER, orientpärlor 1,5 - 5 mm. Lås i guld med antikslipade diamanter ca 0.45 ct, smaragder. Tidigt 1900 t.Återrop
403RING, 9K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1.00 ct. Mittstenen ca 0,45 ct. Storlek 16-. Vikt 3 g.1 200 EUR
404HÄNGE, 18K vitguld. Antikslipad diamant ca 3.1 ct. J/vs Intyg SJL.Återrop
405GARNITYR, 2 delar. Odlade sötvattenpärlor 4-7 mm, turmaliner, guld, silver och briljanter.450 EUR
406RING, 18K vitguld. Briljantslipad diamant ca 1.06 ct. Skiftande/si. Storlek 17. Vikt 2.8 g.Återrop
407COLLIER, 18K vitguld, svarta diamanter, Längd 40 cm. Vikt 3,1 g.1 000 EUR
408RING, Briljant och asherslipade diamanter totalt ca. 3.03 ct. Mittstenen ca 2.01 ct. H/si. Storlek 17+. Vikt 5.1 g.13 000 EUR
409RING, 18K guld, cabochonslipad jadeit ca 8 ct, safirer, diamanter. Temple St. Claire, USA. Vikt 18,4 g.Återrop
410RING, 14K vitguld. Antik-, briljant- och 8/8-slipade diamanter ca 1.17 ct. Vikt 4,5 g.Återrop
411RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0.40 ct H/vs. Storlek 17. Vikt 5 g.700 EUR
412ÖRHÄNGEN, 14K vitguld. Peridoter 6.39 ct, lila safirer 1.45 ct, Briljantslipade diamanter 0.10 ct. W/vs.600 EUR
413RING, antikslipade diamanter ca 0.80 ct, smaragd 4,5 x 5,5 mm. Storlek 17+. Vikt 3,8 g.Återrop
414BROSCH, 900 silver, plique à jour-emalj, ametist. Brocks & co USA 1930-tal. Bredd 63 mm.Återrop
415RING, 14K guld. Antikslipade diamanter ca 1.75 ct, smaragder. Storlek 17,5. Vikt 3.8 g.Återrop
416HALSKED, 18K guld, naturliga pärlor 9 st, ca 3 mm. Tidigt 1900-tal. Vikt 27,6 g.Återrop
417RING, 18K guld, Briljant och baguetteslipade diamanter ca 0.80 ct. Storlek 16+. Vikt 8,16 g.Återrop
418KORS, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0.70 ct. T. Tillander 2002. Keden 44 cm. Vikt 4,2 g.800 EUR
419RING, platina. Antikslipad diamant ca 2.50. Totalt ca 3.00 ct. Storlek 17+. Vikt 3.2 g.Återrop
420ÖRHÄNGEN, 18K vitguld. Tahitipärlor 10,5 mm. Briljantslipade diamanter ca 1.20 ct. Vikt 9,5 g.2 400 EUR
421RING, 18K vitguld. Tahitipärla 13 mm. Briljantslipade diamanter 246 kpl. ca 2.40 ct. Storlek17-. Vikt 17,9.Återrop
422BROSCH, 18K guld, antikslipad diamant ca 0.35 ct. Sent 1800-tal. Vikt 14,2 g.Återrop
423RING, 18K guld. Briljant och 8/8 slipade diamanter H/vs ca 0.55 ct. A. Tillander 1951. Storlek 17-. Vikt 3,7 g.600 EUR
424ÖRHÄNGEN, 18K vitt- och gult guld. Briljantslipade diamanter 3.42 ct. turmaliner. K. Saarikorpi 2010. Vikt 29 g.Återrop
425RING, platina. Navette-, baguette- och prinsesslipade diamanter ca 1,30 ct. Vikt 9,0 g.Återrop
426ARMBAND, 18K guld rubiner, briljantslipade diamanter ca 0.6 ct. Vikt 47,2 g.1 300 EUR
427LJUSSTAKAR, ett par. Silver GAB Stockholm 1911. Höjd 20,5 cm. Vikt 428 g.950 EUR
428SUPKALK, silver. Arvid Wernström Eksjö 1825. Höjd 12 cm. Vikt 49 g.370 EUR
429ÄGGKOPPAR, ett par. Isaac Sandbeck Stockholm 1817. Höjd 75 mm. Vikt 79 g.160 EUR
430KANDELABRAR, ett par. Silver.Tyskland, sekelskiftet 18/1900. Höjd 47 cm. Vikt inklusive fyllning 4085 g.8 300 EUR
431BRÄNNVINSSKED, silver, Baltikum kring sekelskiftet 16/1700. Längd 21 cm. Vikt 75 g.800 EUR
432SALTKAR, silver. Holland 1700-tal. Vikt 100 g.Återrop
433SOCKERSKÅL, 13L silver. G.E. Dehio Tallinn 1810-57. Höjd 20 cm. Vikt 627 g.1 100 EUR
434TEDOSA, silver G. W. Weiss Memel (Klaipéda) 1787. Höjd 13 cm. Vikt 445 g.2 100 EUR
435DRYCKESKANNA, silver. Tyskland 1800 t. Höjd 13 cm. Vikt 414 g.1 000 EUR
436LJUSSTAKAR, ett par. Silver. Österrike-Ungern 1820 t. Höjd 32 cm. Vikt 713 g.1 100 EUR
437VINKANNA, sterling silver. Edinburgh 1843. Höjd 33 cm. Vikt 916 g.1 000 EUR
438SOCKERSKÅL, silver Stralsund sent 1700 t. Stämplad GJD. Höjd 26,5 cm. Vikt 833 g.1 500 EUR
439BÄGARE, silver, delförgylld. Sannolikt Johan Wittfoth, Åbo 1746. I botten mynt från 1612.1 400 EUR
440SALTKAR, 4 st. Sterling silver. London 1808. Förgylld insida. Bredd 12 cm. Vikt 261 g.400 EUR
441TEKANNA, 13L silver. Hermann Georg Clemens Tallinn 1841. Höjd 16 cm. Vikt 750 g.600 EUR
442DRYCKESBÄGARE, silver Tyskland slutet av 1800 t. Hjorthuvud. Förgylld insida. Höjd 14,5 cm. Vikt 311 g.850 EUR
443KAFFEKANNA, silver. Frankrike, Paris 1819-38. Höjd 20 cm. Vikt 456 g.630 EUR
444KANDELABRAR, ett par. 830 silver. Importerade av A. Tillander 1928. Höjd 55 cm. Vikt 4970 g.9 300 EUR
445BÄGARE, silver. Sigfried Carlenius Torneå 1766. Höjd 19 cm. Vikt 395 g.1 800 EUR
446BÄGARE, silver. Erik Ernander Uppsala 1799. Höjd 21,5 cm. Vikt 460 g.Återrop
447BÄGARE, silver, Gustaf Grönfelt, Borgå 1797. Höjd 8,5 cm.500 EUR
448BÄGARE, silver. Anders Törnqvist Åbo 1795. Höjd 20,5 cm. Vikt 386 g.1 300 EUR
449LJUSSTAKAR , ett par. Silver. Olof Robert Lundgren Åbo 1845. Höjd 10 cm. Vikt 200 g.1 400 EUR
450GRÄDDKANNA, silver. Nils Linneus Stockholm 1810. Invändigt förgylld. Höjd 13 cm. Vikt 185 g.Återrop
451SALTKAR, ett par. Silver. Johan Jacob Tortberg Björneborg 1830-44. Vikt 108 g.600 EUR
452SOCKERSKRIN, silver. Gustav Fredrik Richter Stockholm 1831. Mått 15 x 18,5 cm. Vikt 539 g.Återrop
453ASKFAT, silver, agat. W. A. Bolin Stockholm 1917.850 EUR
454BÄGARE, silver. Anton Carlborg Åbo 1763. Vikt 53 cm.Återrop
455ETT PAR LJUSSTAKAR, silver. O.W. Kjellberg Västerås 1839. Höjd 16,5 cm, vikt 350 g.1 000 EUR
456SOCKERSKÅLAR, ett par. Silver. A.G. Dufva Stockholm 1908. Höjd 23 cm. Vikt 1249 g.1 600 EUR
457STOP, silver. Lars Hackzell Strängnäs 1737-73. Höjd 15,5 cm. Vikt 710 g.5 000 EUR
458SÅSSKÅL MED FAT, silver. Gustaf Grönholm, Helsingfors 1834. Vikt 275 g.Återrop
459BÄGARE, silver. Petter Törnqvist Tavastehus 1790. Höjd 8 cm. Vikt 116 g.500 EUR
460SMÖRSNÄCKOR, 6 st. Silver. Möllenborg Stockholm 1877. Förgylld insida. Mått 15 x 11,5 cm. Vikt 498 g.600 EUR