Höstens Klassiska F169

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
204COLLIER, antikslipade diamanter ca 8.50 ct H-I /vs-I1. 56 guld. St. Petersburg 1908 -17. Längd ca 50 cm, vikt 46 g.14 000 EUR
205BROSH, guld emalj , rosenslipade, folierade diamanter ca 7.50 ct. Jahn & Bolin. Ursprungligt etui.Återrop
206CIGARRETUI.7 400 EUR
207CIGARETTETUI, 3 färgat guld. Safirlås. Probermästare Jakov Ljapunov St. Petersburg 1896-1903. Vikt 132 g.3 600 EUR
208Teskedar, 6 st. 84 silver. Moskva efter 1907.Återrop
209VODKASERVIS, 7 delar. 84 z. förgyllt silver. Ryssland 1881. Vikt 297,6 g.Återrop
210SPARRISTÅNG, 84 silver 1856 St. Petersburg. Kontrollmästare Alexander Mitin. Längd 28 cm. Vikt 237 g.1 000 EUR
211SKÅL, 84 silver. A. Jaschinov St. Petersburg 1818-26. Höjd 10 cm. Diameter 18 cm. Vikt 433 g.600 EUR
212BÄGARE, 84 förgyllt silver. V. Lapschin Moskva 1856. Höjd 8,5 cm. Vikt 113 g.Återrop
213BRICKA, 84 silver. Johan Heinoin St. Petersburg 1874. Mått 43 x 48 cm. Vikt 1350 g.1 300 EUR
214FISKBESTICK, 84 silver. Stämplade A.M och PJS. St. Petersburg 1908-17. Längd 20-27 cm. Vikt 179 g.300 EUR
215FISKSPADE, 84 silver, Stämplad HL. Henrik Lassas St. Petersburg 1882. Längd 31 cm. Vikt 139 g.400 EUR
216FISKGAFFLAR, 6 st. 84 silver. Gratchev St. Petersburg 1896-1908. Längd 18,5 cm. Vikt 359 g.200 EUR
217TESKEDAR, 12 st. 84 silver i originaletui i ek från Morozov St. Petersburg 1907-17. Längd 11 cm. Vikt 196 g.800 EUR
218SOCKERSKÅL, 84 silver. Stämplad вл. Probermästare Viktor Savinsky Moskva 1863. Höjd 13,5 cm. Vikt 368,8 g.400 EUR
219SKÅL, 84 silver. Alexander Fuld Moskva 1896. Höjd 13 cm. Vikt 296 g.420 EUR
220SKRIVDON, 3 delar, 84 silver, Jakob Rosen S:t Petersburg 1898-1917. Vikt ca 81,3 g.Återrop
221KÅSA, 84 silver, granat, krysopras. Stämplad и.в. щеклъева och ЧМ.А. Moskva 1908-17. Vikt 577 g.13 000 EUR
222VAS, 84 silver Morozov St. Petersburg 1907-17. Höjd 21,5 cm. Vikt 454 g.2 600 EUR
223DOSA, 84 silver, niello. Moskva 1838. Kontrollmästare Nikolaj Dubrovin. Vikt 80 g.520 EUR
224TERRIN, 84 silver, Stämplad "VAILLANT" Kontrollstämplad av Alexander Mitin i St Petersburg 1858. Vikt 6381 g.14 000 EUR
225VAS, 84 silver, slipad kristall. Fabergé Moskva 1899-1914. Kontrollmästare Ivan Lebedkin. Höjd 36 cm.2 800 EUR
226TEGLASHÅLLARE, 84 silver. Stämplad M.T. Ryssland 1896 - 1908. Höjd 11 cm. Vikt 158 g.2 200 EUR
227SPARRISTÅNG, 84 silver, Karl Ekqvist, S:t Petersburg 1846. Vikt ca159 g.Återrop
228GAFFLAR, 6 st. 84 förgyllt silver. Moskva 1825. Stämplade Eш. Probermästare Nikolai Dubrovin.200 EUR
229LJUSSTAKAR, ETT PAR.440 EUR
230FAT PÅ FOT.1 000 EUR
231FIGURIN.1 200 EUR
232PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1900-talets början.Återrop
233PÅSKÄGG.750 EUR
234PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1900-talets början.Återrop
235TALLRIKAR, 5 ST.2 200 EUR
236TALLRIKAR, 5 ST.800 EUR
237RYSK KEJSERLIG GLAS VAS.10 000 EUR
238KARAFF, glas, Ryssland, 1800-talets början.Återrop
239SJÖOFFICERSSVÄRD.8 000 EUR
240OFFICERSSABEL.20 000 EUR
241SVÄRD.Återrop
242SVÄRD.3 200 EUR
243SABEL.2 000 EUR
244S:T GEORGS SJÖOFFICERSSTICKERT.3 500 EUR
245SJÖOFFICERSSTICKERT.1 400 EUR
246JAKTGEVÄR.5 000 EUR
247MAP. Ritningar över Hermeister slottet i Narva.Återrop
248PLANCHVERK, 36 KOLORERADE LITOGRAFIER.8 100 EUR
249AHANDKOLORERAD AKVATINT.Återrop
249BHANDKOLORERAD AKVATINT.2 500 EUR
249CHANDKOLORERAD AKVATINT.2 500 EUR
249DHANDKOLORERAD AKVATINT.Återrop
249EHANDKOLORERAD AKVATINT.Återrop
250FYRA LITOGRAFIER, VYER ÖVER MOSKVA.Återrop
251HANDKOLORERADE AKVATINTOR, 2 ST.800 EUR
252KOPPARSTICK, 10 ST.Återrop
253TVÅ LITOGRAFIER OCH ETT KOPPARSTICK.480 EUR
254HANDKOLORERAD AKVATINT.400 EUR
255HANDKOLORERAD AKVATINT.400 EUR
256HANDKOLORERAD AKVATINT.1 000 EUR
257XYLOGRAFI, VY ÖVER KRONSTADT.400 EUR
258SJÖKORT / KARTA, A Chart of A part of the Gulf of Finland. Spafarieff,1812.Återrop
259SJÖKORT / KARTA, A Chart of Revel Roads. Spafarieff, 1812.Återrop
260SKÅP.Återrop
261RYSK CHIFFONJÉ.Återrop
262RYSKT SKRIVBORD.2 100 EUR
263RYSK SPEGEL.750 EUR
264SPEGEL, senbarock, Sverige, Stockholm, tillskriven Burchardt Precht, 1700-talets andra hälft.Återrop
265BAROCK SKRIVSKÅP.3 000 EUR
266BAROCK BORD.800 EUR
267BAROCK KISTA.1 050 EUR
268FYRA GUSTAVIANSKA STOLAR.2 500 EUR
269SKRIVSKÅP.2 000 EUR
270ROKOKO BORD.900 EUR
271ROKOKOSPELBORD.400 EUR
272ROKOKOBYRÅ.2 700 EUR
273KONSOLBORD, Sverige, 1700-talets senare hälft.Återrop
274FRANSK RÉGENCE KARMSTOL.650 EUR
275BYRÅ.Återrop
276ITALIENSKT NATTDUKSBORD.3 000 EUR
277HOLLÄNDSKT VITRINSKÅP.2 000 EUR
278ENGELSKT MATBORD.1 800 EUR
279KINESISKT SKÅP.1 600 EUR
280GUSTAVIANSKT NATTDUKSBORD.650 EUR
281RYSKT BORD.700 EUR
282EMPIRE STOLAR 4 ST.550 EUR
283GUSTAVIANSK SOFFA.600 EUR
284TABURETT.700 EUR
285Eliel Saarinen, MÖBELGRUPP, 4 DELAR.3 600 EUR
286RYA.320 EUR
287RYA.1 000 EUR
288VÄVD TAPET, Sign. Tidigt 1600-tal, Bryssel.Återrop
289KERMAN MATTA.Återrop
290MATTA, Isfahan. Ca 420x305 cm.Återrop
291KESHAN MATTA.1 300 EUR
292MATTA, Kirman. Ca 350x250 cm.Återrop
293KESHAN MATTA.Återrop
294KESHAN MATTA.Återrop
295MATTA, Turkmen. Ca 355x274 cm.Återrop
296MATTO, Isfahan. Ca 290 x 198 cm.Återrop
297MATTA, old, Turkmen. Ca 320x235 cm.Återrop
298MATTA, Turkmen. Ca 367x285 cm.Återrop
299MATTA, Hamadan. Ca 217x140 cm.Återrop