Höstens Klassiska F169

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Amelie Lundahl, BLICKEN.2 200 EUR
102Arvid Liljelund, FLICKPORTRÄTT.2 000 EUR
103Arvid Liljelund, "LOTSEN I SITT HEM".Återrop
104Onni Oja, "TVÅ ARBETARE".1 500 EUR
105EDVIN LYDÉN, olja på duk, signerad och daterad 1907.Återrop
106INGRID RUIN, olja på duk, signerad och daterad 1913.Återrop
107Santeri Salokivi, DAM I GUNGSTOL.1 800 EUR
108Hugo Simberg, "BLÅ BYXOR".18 500 EUR
109Hjalmar Munsterhjelm, VID ÅSTRANDEN, FÖRMIDDAGSSTÄMNING.Återrop
110Ferdinand von Wright, ORRAR.43 000 EUR
111ISBJÖRN. Sign. 1946.Återrop
112Gunnar Uotila, SKÖNHET.1 100 EUR
113Eemil Halonen, "MERKURIUS".Återrop
114Emil Cedercreutz, RELIEF.Återrop
116Fanny Churberg, ÅLANDSKAP.Återrop
117Helene Schjerfbeck, UNG FLICKA.Återrop
118Amelie Lundahl, INSJÖFISKE.14 000 EUR
119Maria Wiik, SOMMARBLOMMOR.Återrop
120Werner Holmberg, UTSIKT FRÅN PIELISJÄRVI.6 000 EUR
121Akseli Gallen-Kallela, TVÅ FLICKOR.26 000 EUR
122Edvard Westman, HÖSTACKAR.1 200 EUR
123Hugo Backmansson, MANSPORTRÄTT.730 EUR
124Unto Koistinen, MOR OCH BARN.Återrop
125Unto Koistinen, VAGGVISA.Återrop
126Martta Wendelin, BARNPORTRÄTT.Återrop
127Sakari Tohka, HELGONEN.2 200 EUR
128Yrjö Saarinen, KAKTUS OCH KANNA.1 900 EUR
129Vilho Lampi, "GRUBBLAREN".32 000 EUR
130Reidar Särestöniemi, FORS.4 800 EUR
131Helmi Biese, SKOGSPARTI.3 400 EUR
132Reidar Särestöniemi, "BLÅBÄR I HÖSTSKRUD".19 000 EUR
135Onni Oja, DEN FÖRSTA SNÖN.2 700 EUR
136ONNI OJA, olja på duk, signerad.Återrop
137Yrjö Saarinen, SKRÄDDARENS HUS.1 030 EUR
138Erik Juselius, SKÄRGÅRDVY.800 EUR
139Tove Jansson, HATTIFNATTAR.4 000 EUR
140Ludwig Augustin, STILLEBEN MED KINESISKA FÖREMÅL.1 100 EUR
141Adolph Fényes, KYRKOINTERIÖR.3 200 EUR
142PORTRÄTT AV FRIEDRICH VON GÜNTEROT.Återrop
143Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, DEN HELIGE HIERONYMUS.5 600 EUR
144GEORG SCHÖBEL, olja på duk, signerad.Återrop
145DEN UNGA TJUREN.6 000 EUR
146ROLAND OUDOT, olja på duk, signerad.Återrop
147William Mellor, "PADLEY WOODS, DERBYSHIRE".1 300 EUR
148GIACOMO QUARENGHI, hans skola, blandteknik på papper, signerad.Återrop
149Joshua Anderson-Hague, LANDSKAP MED KÄRVAR.Återrop
150Elisabeth Sonrel, SYSTUND I TRÄDGÅRDEN.1 300 EUR
151Elisabeth Sonrel, SYSTUND.Återrop
152Abraham Storck Hans krets, HAMNBILD.3 200 EUR
153Peder Jacob Marius Knudsen, KVÄLLSSOL.2 000 EUR
154Frans Tiger, SOMMARVY.1 600 EUR
155Lindorm Liljefors, FLYGANDE SKRAKAR.400 EUR
156Lindorm Liljefors, FÅGLAR VID STRANDEN, ÅLAND.950 EUR
157Mosse Stoopendaal, HAVSTRUT.1 200 EUR
158SEVERIN NILSON, olja på skiva, signerad.Återrop
159OKÄND RYSK KONSTNÄR, olja på duk.Återrop
160Lavr Kuzmich Plakhov, I SMEDJAN.18 000 EUR
161Petr Petrovich Sokolov, TRÄNING AV HUNDAR.22 000 EUR
162Konstantin Egorovich Makowski, BONDFLICKA.12 000 EUR
163Alexei Alexeiewitsch Harlamoff, FLICKA MED BLOMMOR.11 000 EUR
164Constantine Korovine, LANDSKAP FRÅN KRIM.235 000 EUR
165Simeon Fedorovich Fedorov, SKOGSBÄCK.26 000 EUR
166Nikolai Bogdanov Bel'sky, VILOSTUND.3 000 EUR
167Ivan Constantinovich Aivazovsky, STORM PÅ SJÖN.260 000 EUR
168Leonid Demyanovich Blinov, SKEPP VID KUSTEN.1 200 EUR
169Lev Feliksovic Lagorio, SJÖLANDSKAP I MÅNSKEN.6 500 EUR
170Constantine Korovine, VINTERLANDSKAP.90 000 EUR
171Constantine Korovine, BYSCEN.Återrop
172Julius von Klever, LÄTT SNÖ.22 000 EUR
173Ilja Jefimovitj Repin, KRISTI FRESTELSE.27 000 EUR
174Juli Julievich Klever, Poika/son, STILLEBEN.2 600 EUR
175Leonid Osipovic Pasternak, SYBILLA V.Återrop
176Philip Andreevich Maliavin, "DELBOSTINTAN".2 200 EUR
177Vladimir Ivanovich Ovchinnikov, LENIN KOM TILL FABRIKEN.2 500 EUR
178Leonid Purygin, HATT PIPA OCH KATT.12 500 EUR
179IKON.Återrop
180IKON.1 000 EUR
181IKON.Återrop
182IKON.6 000 EUR
183IKON.1 000 EUR
184IKON.Återrop
185IKON.1 500 EUR
186IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-tal.Återrop
187IKON.6 600 EUR
188IKON.2 000 EUR
189IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-tal.Återrop
190IKON.Återrop
191IKON.Återrop
192IKON.2 900 EUR
193IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-tal.Återrop
194IKON.Återrop
195IKON.1 000 EUR
196IKON.Återrop
197IKON,Återrop
198IKON.Återrop
199ÄGG, 18K guld, silver, emalj, briljantslipade diamanter. W. A. Bolin St Petersburg (Leningrad) 1970 t.800 EUR
200BROSCH, 56 guld, opaler, pärlor. Kiril Albrecht St.Petersburg ca 1900. Längd 44 mm. Vikt 4,6 g.500 EUR
201RING, 56 guld, antikslipade diamanter ca 1.00 ct, syntetisk korund. Ryssland sekelskiftet 18/1900. Vikt 8,1 g.Återrop
202ÖRHÄNGEN, 56 guld, rosenslipade diamanter, syntetiska rubiner. Moskva 1907-17. Ursprungligt etui.Återrop
203BROSCH, 56 guld, guillocherad emalj, gammalslipad diamant ca 0.10 ct. Stämplad AA St. Petersburg 1908-17.1 300 EUR