Helsinki Winter Sale F204

42 föremål
Alvar Aalto, vas, modell 0551, Iittala 1970-tal.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Eliel Saarinen, skänk, 1918.
Eliel Saarinen, skänk, 1918.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Bordslampa, 1950-tal.
Bordslampa, 1950-tal.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Birger Kaipiainen, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Alvar Aalto, vas Iittala 1950-tal.
Klubbat pris
6 350 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Paavo Tynell, golvkandelaber, Taito 1920/1930-tal.
Klubbat pris
2 201 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Fåtöljer, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Gunnel Nyman, vas, signerad, G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -55.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell, takkrona, modell R2/1702 Taito 1930-tal.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Rut Bryk, relief, keramik, signerad Rut Bryk.
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Alvar Aalto, dörrhandtag, ett par Valaistustyö.
Klubbat pris
2 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Paavo Tynell, takkrona, modell R6/1706 Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Franz Hingelberg, Terriner, ett par, silver, Århus 1917.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Alvar Aalto, fat, modell 9769 A, Karhula Glasbruk 1940-tal.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Alvar Aalto, vas 3032 signerad Alvar AAlto.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Paavo Tynell, takkrona, modell R3/1703 Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 160 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR