Lilla Bukowskis S190

42 föremål
7. FAT, underfångsglas. Sign Kerttu Nurminen, Notsjö Finland 1991.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174. GLASSERVIS, 17 snarlika delar. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
177. ÖLGLAS, tre stycken, omkring år 1800.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
185. SKÅL PÅ FAT, glas. Simon Gate, Orrefors.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
208. SKULPTUR, glas. Bertil Vallien, Kosta Boda.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
232. VAS, glas, graal. Edward Hald, Orrefors 1957.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
235. SKULPTUR, glas. Oiva Toikka, Notsjö, Finland.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
292. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
300. VAS, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraka.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
301. SKÅL, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraka.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
302. SKÅL, glas. Venini, Murano, Italien.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
314. KANNA, glas, 1800-tal.
314. KANNA, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
327. VAS, glas. Edward Hald, Orrefors.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
492. VAS, glas. Graal. Anne Nilsson, Orrefors 1988.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
493. VAS, glas, underfång. Sven-Åke Carlsson, Transjö 1989.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
495. RELIEF, glas. Kjell Engman, Kosta 1993.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
497. RELIEF, glas. E.Öhrström, 4/9.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
507. SKULPTUR, glas. B.Vallien, Kosta Boda.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
561. VINGLAS, ett par, troligen England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
562. SPETSGLAS, ett par, troligen England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
850. KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
852. CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 SEK
854. VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
911. POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
912. GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
913. POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
915. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
932. VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
955. REMMARE, elva stycken. 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
958. JARDINJÄR, "Hortus", Josef Frank, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 SEK
1019. BENGT EDENFALK, vas, "Thalatta", Skruf  1970-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1059. ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 SEK
1067. KARAFF md PROPP, glas. Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 SEK
1068. SKÅL, glas, 1800-tal.
1068. SKÅL, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 SEK
1118. ASKFAT, Almaric Walter, Nancy, Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1139. POKALGLAS med LOCK, England 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1201. POKALGLAS , 1850-tal.
1201. POKALGLAS , 1850-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
1219. VASER, två stycken. Opalinglas. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1298. VAS, glas, överfång. Heinrich Wollman, Orrefors 1914-18.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 SEK