Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
386. TERRIN MED LOCK, fajans,  Delft, 1800-tal.
386. TERRIN MED LOCK, fajans, Delft, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
376. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
376. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
377. FIGURIN, porslin. Meissen sent 1800-tal.
377. FIGURIN, porslin. Meissen sent 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
378. BORDSARMATUR, silver. K Andersson, Stockholm 1919.
378. BORDSARMATUR, silver. K Andersson, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
413. SOPPSLEV, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1819.
413. SOPPSLEV, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1819.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
409. SKÅL och VAS, stengods. Anders Bruno Liljefors, Gustavsbergs studio 1952.
409. SKÅL och VAS, stengods. Anders Bruno Liljefors, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
384. STARKVINSGLAS, 10 st snarlika (4+3+3) tidigt 1800-tal.
384. STARKVINSGLAS, 10 st snarlika (4+3+3) tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
18. Rey Urban, FÅGEL, sterling. Rey Urban, Stockholm 1997.
18. Rey Urban, FÅGEL, sterling. Rey Urban, Stockholm 1997.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
24. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
24. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
271. VAS, porslin. Anna Boberg, Rörstrand (1897-1902).
271. VAS, porslin. Anna Boberg, Rörstrand (1897-1902).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
279. THANGKA, 1900-tal Nepal/Tibet.
279. THANGKA, 1900-tal Nepal/Tibet.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
280. BÄLTESSPÄNNE, jade. Kina.
280. BÄLTESSPÄNNE, jade. Kina.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
217. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
217. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
226. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
226. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
229. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
229. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
210. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
210. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
212. BÄRTALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
212. BÄRTALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
218. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
218. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
197. Birger Ljungquist, "Herr Peter och liten Kerstin".
197. Birger Ljungquist, "Herr Peter och liten Kerstin".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
2. John-E Franzén, Självporträtt.
2. John-E Franzén, Självporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1. John-E Franzén, Interiör.
1. John-E Franzén, Interiör.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
179. TEKOPP MED FAT, porslin. Kangxi (1662-1722).
179. TEKOPP MED FAT, porslin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
154. GUANYUIN, blanc de chine. Sen Qing.
154. GUANYUIN, blanc de chine. Sen Qing.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
137. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
137. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
122. MOCKAKANNA, silver. A.Lundquist, Stockholm 1825. Empire.
122. MOCKAKANNA, silver. A.Lundquist, Stockholm 1825. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 SEK
129. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
129. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
34. GAFFLAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1824. Engelsk snäckmodell.
34. GAFFLAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1824. Engelsk snäckmodell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
867. BOJANER, 2 st, porslin. Sen Qing.
867. BOJANER, 2 st, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
861. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
861. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
862. FAT, porslin. Ming dynastin, Swatow.
862. FAT, porslin. Ming dynastin, Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
863. VAS, överfång. Gallé.
863. VAS, överfång. Gallé.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
868. SKÅL med LOCK, flintgods. Sent 1800-tal.
868. SKÅL med LOCK, flintgods. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
874. SOCKERTÅNG, silver. C.F.Seseman, Arboga 1796.
874. SOCKERTÅNG, silver. C.F.Seseman, Arboga 1796.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
591. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
591. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
616. KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans.
616. KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
465. Linn Fernström, Figurscen.
465. Linn Fernström, Figurscen.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
568. FIGURGRUPP, nefrit. Kina.
568. FIGURGRUPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
649. Karl Axel Pehrson, "Nocturne".
649. Karl Axel Pehrson, "Nocturne".
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
648. Karl Axel Pehrson, "Utsikt Xesoitto".
648. Karl Axel Pehrson, "Utsikt Xesoitto".
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
650. Karl Axel Pehrson, "Iraunajus coeruliisignatus".
650. Karl Axel Pehrson, "Iraunajus coeruliisignatus".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
829. VATTENKANNA, "Fontana", Stig Lindberg, Gustavsberg 1967-72.
829. VATTENKANNA, "Fontana", Stig Lindberg, Gustavsberg 1967-72.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
772. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
772. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
855. LJUSSTAKE, trol Frankrike, sent 1800-tal.
855. LJUSSTAKE, trol Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
858. FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
858. FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
846. BORDSFLÄKT, Erres, Holland 1970-tal.
846. BORDSFLÄKT, Erres, Holland 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
847. VÄGGHYLLA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
847. VÄGGHYLLA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
848. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
848. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
690. BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal.
690. BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
691. BORDSLAMPA, 1930-tal.
691. BORDSLAMPA, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
590. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
590. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
554. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal.
554. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
793. VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh.
793. VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
799. MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt.
799. MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
728. STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970.
728. STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
732. SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio.
732. SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
733. MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio.
733. MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
704. BORD, allmoge 1800/1900-tal.
704. BORD, allmoge 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
708. BORD, 17/1800-tal. Allmoge.
708. BORD, 17/1800-tal. Allmoge.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
781. VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal.
781. VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
768. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
768. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
534. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
534. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
661. Mikael Lundberg Utan titel
661. Mikael Lundberg Utan titel
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
411. HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.
411. HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
800. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
800. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
787. VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend.
787. VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
662. Mikael Lundberg Utan titel
662. Mikael Lundberg Utan titel
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
801. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
801. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
663. Mikael Lundberg Utan titel
663. Mikael Lundberg Utan titel
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
333. JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
333. JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
336. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
336. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
383. VINGLAS, 6 st, tidigt 1800-tal.
383. VINGLAS, 6 st, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
164. TESKEDAR, 6 st, silver. Moskva, 1880-tal.
164. TESKEDAR, 6 st, silver. Moskva, 1880-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
167. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
167. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
603. SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.
603. SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
604. BÄGARE, sterling, Borgila, Stockholm 1975.
604. BÄGARE, sterling, Borgila, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
646. Peter Dahl, "Populärt palats".
646. Peter Dahl, "Populärt palats".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 SEK
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK