Tema Eclectic Auktion S193

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
518STOL. Renässansstil.2 500 SEK
519BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.8 000 SEK
520SPEGEL, av Carl Hedberg (spegelfabrikör i Stockholm 1774-1805). Sengustaviansk.26 000 SEK
521LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.6 000 SEK
522LJUSKRONA, för nio ljus. Empirestil, 1800/1900-tal.15 000 SEK
523TEKANNA, Erik Johan Kollsell, S:t Petersburg 1830.4 500 SEK
524SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.4 000 SEK
525GRÄDDKANNA, Carl Siewers, S:t Petersburg 1859.Återrop
526Jules Schyl, Sydländskt landskap.Återrop
527BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
528James Coignard, "L´Eglise du matin".22 000 SEK
529SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.Återrop
530Jacob Jacobsz de Wet Hans efterföljd, Herodes intåg i Jerusalem.Återrop
531Spes (Ultima Dea).Återrop
532Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.6 000 SEK
533STOLAR, fyra stycken. Gustavianska lindomearbeten.15 500 SEK
534FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.1 600 SEK
535BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.4 000 SEK
536BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.3 400 SEK
537KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.6 500 SEK
538KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.Återrop
539UNDERREDE till CITRONSKÅL/LAMPFOT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).2 500 SEK
540SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.11 500 SEK
541Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.Återrop
542Christoph Schwartz Hans efterföljd, Herdarnas tillbedjan.11 000 SEK
543Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.Återrop
544David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.Återrop
545CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.9 500 SEK
546Domenico Zampieri Il Domenichino. Tillskrivna, Kvinnligt helgon.12 000 SEK
547SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.4 800 SEK
548Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Gatuförsäljaren.3 500 SEK
549FREDRIK AKREL Svenska vyer bl a Svartsjö slott1 500 SEK
550SÅSTERRINER med LOCK, två stycken, bl a mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, en märkt HH for 1785.2 000 SEK
551SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.18 000 SEK
552BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.13 000 SEK
553BRICKBORD. Gustaviansk stil.6 500 SEK
554OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal.4 500 SEK
555DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.11 000 SEK
556Christian Eriksson, Kärvbinderska.5 500 SEK
557SKÅP. Jämtland, daterat 1799.15 000 SEK
558Gustav Rudberg, "Höstdag, Hven".Återrop
559Jan Joost van Cossiau, Pastoralt landskap med herdar, boskap och hundar.2 500 SEK
560KAFFEKANNA, Daniel Hallman, Stockholm 1812. Empire.7 500 SEK
561KAFFEKANNA, Petter Eneroth, Stockholm 1782. Gustaviansk.14 000 SEK
562Johann Georg Hinz Hans efterföljd, Stilleben med kramsfåglar och frukter.22 000 SEK
563Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.16 000 SEK
564Marie Schwurich, "La Grotte D'Egérie pres de Rome".4 500 SEK
565Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".4 000 SEK
566KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.Återrop
567Suzan Etkin, Teckning.4 000 SEK
568FIGURGRUPP, nefrit. Kina.Återrop
569LJUSKRONA, för fyra ljus. Gustaviansk stil, delvis äldre delar.4 500 SEK
570SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).5 200 SEK
571Sven X:et Erixson, "Landskap med flicka och ko".16 500 SEK
572SERVISDELAR, sju stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
573FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
574APOTEKSKRUS med LOCK, ett par, porslin. Frankrike 1800-talets andra hälft. J. Fontemong & L.Peigney, Paris.1 700 SEK
575Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".9 000 SEK
576Eugène Henri Cauchois, Stilleben med kompaniporslin och krysanthemum.14 000 SEK
577KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.10 000 SEK
578Vanitas med Jesusbarnet.15 500 SEK
579Jacob Adriaensz. Backer Efter, Kvinna omgiven av blomsterkrans.9 000 SEK
581KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.14 500 SEK
582BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.2 400 SEK
583Hästar och ryttare utanför värdshus.Återrop
584BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.9 000 SEK
585KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.Återrop
586BÄGARE, icke identifierad mästarstämpel EC, Skandinavien 1700-talets förra hälft.Återrop
587LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.3 500 SEK
588PRAKTVAS, porslin. Troligen sen Qing.10 500 SEK
590STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 000 SEK
591STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 000 SEK
592VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.7 000 SEK
593SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar.4 000 SEK
594NÅLHUS, guld en trois couleurs, sannolikt Frankrike 1700-tal.3 200 SEK
595NECESSAIRE, silver, utl stmplr 1700-tal.1 500 SEK
596RITVERKTYG i läderetui, 3 delar, 1800-tal.1 500 SEK
597SYETUI, guld och läder, Jöns P. Möller, Helsingborg 1807-31.4 000 SEK
598AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire.14 000 SEK
599BÄGARE, silver. Lorens Stabeus, Stockholm 1770.5 500 SEK
600BÄGARE, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1794.6 500 SEK
601TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Kina.Återrop
602BÄGARE, silver. Otydl stmpl, Uppsala 1776.6 000 SEK
603SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.2 000 SEK
604BÄGARE, sterling, Borgila, Stockholm 1975.Återrop
605BÄGARE, silver. Bengt Liljedahl, Stockholm 1973.1 600 SEK
606REMMARE, 18 st, gröna. Trol Reijmyre.3 000 SEK
607SKÅL, sterling. G. Jensen, Danmark 1933-45. Design Gundorph Albertus. "Kaktus" nr 629.3 500 SEK
608OBJEKT, silver. Nyströms Guld & Silver, Tidaholm 1970.850 SEK
609José Villegas y Cordero, Interiör med klerikala män.7 500 SEK
610SKÅL, porslin. Sen Qing. Kangxi-stil. Xuandes märke.13 500 SEK
611Hermine Keller, "Sammy".10 000 SEK
612Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor.65 000 SEK
613August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.6 000 SEK
614AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.10 000 SEK
616KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans.3 500 SEK
617Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).8 000 SEK
618Gustav Rudberg, Hven.Återrop
619Gustav Rudberg, Nämndemansgården, Hven.Återrop
620Manne Östlund, Ryttaren.3 500 SEK