Tema Eclectic Auktion S193

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
721BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.800 SEK
722BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.800 SEK
723BORDSLAMPA, Italien ca 1970.6 000 SEK
724BORDSLAMPA, "Bliz", design av Trabucchi/Vechi/Volpi för Stilnovo, Italien 1972.3 000 SEK
725SKRIVBORDSLAMPA, Swisslamp International, sent 1960-tal.Återrop
726STOL, "Panton Chair", Verner Panton för Herman Miller, USA 1976.3 000 SEK
727VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.800 SEK
728STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970.2 800 SEK
729SIDEBOARD, "Stena Line", design Kerstin Olby för Olby Design ca 1995/96.14 000 SEK
730VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike,6 000 SEK
731FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.3 500 SEK
732SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio.1 400 SEK
733MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio.2 400 SEK
734VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.3 000 SEK
735BERGÈRER, ett par, 1800-tal.14 000 SEK
736BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.1 300 SEK
737GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.7 500 SEK
738TÅRTKNIV, "Konge", Johan Rohde för Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44,1 700 SEK
739SALLADSSKÅL MED SALLADSBESTICK, 1 par "Cylinda-line", Arne Jacobsen, Stelton, Denmark.1 200 SEK
740KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
741GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.5 500 SEK
742VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.3 100 SEK
743STOLAR, 6 st, "Sjuan", Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1982.5 000 SEK
744TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.3 400 SEK
745BURK MED LOCK. Piero Fornasetti, Milano, Italien, sannolikt 1950-tal.1 000 SEK
746KANDELABRAR, ett par, för tre ljus. Trol Frankrike 1800-talets andra hälft.6 500 SEK
747YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.2 600 SEK
748LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.11 000 SEK
749TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.4 200 SEK
750BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.7 000 SEK
751BÅLSKÅL MED LOCK OCH SLEV, silver och glas, sent 1800-tal.12 000 SEK
752KONSOLBORD, gustavianskt.9 000 SEK
753INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.3 400 SEK
754KOPPARKITTEL, 1800-tal.4 500 SEK
755SYBORD. Directoire-stil.4 000 SEK
756DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.11 000 SEK
757BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.10 000 SEK
758KOLONNER, ett par, marmor.16 000 SEK
759VAS, porslin. Sèvres 1898.Återrop
760VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.5 000 SEK
761VASER, 3 st, "Selena", Sven Palmquist, Orrefors 1940-50-tal.Återrop
762KULISSDELAR, ett par, 1800-tal.10 500 SEK
763VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal.2 000 SEK
764FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.Återrop
765GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.2 200 SEK
766JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början.10 000 SEK
767SOLUR, 1900-talets mitt.3 500 SEK
768INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.2 000 SEK
769INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.3 000 SEK
770SKRIVBORD, Louis XVI-stil.10 500 SEK
771SKÄNKSKÅP, 1700-tal.15 500 SEK
772VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.2 200 SEK
773VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.3 000 SEK
774VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.3 000 SEK
775KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912.Återrop
776CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal.4 000 SEK
777PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900.700 SEK
778MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal.500 SEK
779CEREMONIMASK, Afrika 1900-tal.700 SEK
780BALJA, barockstil.4 000 SEK
781VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal.1 600 SEK
782SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ).20 000 SEK
783Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".Återrop
784Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe".13 000 SEK
785SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st.4 500 SEK
786BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.19 000 SEK
787VAS, Daum, Nancy, Frankrike. Jugend.4 000 SEK
789Isaac Grünewald, "Dörrvakt i Slottsalen" ur Sakuntala.2 500 SEK
790TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.3 500 SEK
792SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.6 000 SEK
793VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh.6 500 SEK
794VEDKORG, järn, 1900-tal.3 000 SEK
795JARDINÈRE, brons, 1900-tal.4 500 SEK
796TAKLAMPA, 1900-talets mitt.3 000 SEK
797Arthur Gerle, Lejon.3 500 SEK
798SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan).Återrop
799MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt.1 000 SEK
800SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).1 000 SEK
801PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.1 000 SEK
802FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).1 700 SEK
803INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm.1 400 SEK
804Märta Måås-Fjetterström, KUDDE. "Blommor på röd botten". Rölakan. 32 x 33,5 cm.1 600 SEK
805Landskap med hund och änder.10 500 SEK
806GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.4 000 SEK
807Parklandskap med ryttare vid fontän.Återrop
808Esther Kjerner, Tulpaner i vas.Återrop
809BRODERAD TAVLA. Benfärgat siden med polykroma silkesbroderier och bemålning. 38 x 49 cm. Signerad C.M. Svanberg 1829.2 000 SEK
810Bengt Lindström, Gult ansikte.33 000 SEK
811BOK, 3 vol. M,W & F von Wright: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1929.Återrop
812Erik Olson, "Arenan".16 500 SEK
814Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask.9 000 SEK
815Ragnar Person, Auktion.Återrop
816Ragnar Person, Man med potatissäck.8 500 SEK
817Erik Olson, "Vågen".12 200 SEK
818Gösta Adrian-Nilsson, "Saxväxt".12 000 SEK
819Erik Olson, "Apokalyps".Återrop
820SKOLBÄNK, möjligen Jean Prouvè, Frankrike 1940-tal.Återrop
821STOLAR, ett par, "DSR" design Charles & Ray Eames för Herman Miller, USA.7 000 SEK
822GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.5 000 SEK
823CHARKA, silver. S:t Petersburg, 1700-tal.5 500 SEK