Tema Eclectic Auktion S193

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
621Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).10 500 SEK
622Antoni Tàpies, "Enveloppe".Återrop
623Antoni Tàpies, Utan titel.4 000 SEK
624Herman af Sillén, Fartyg på öppet hav.72 000 SEK
625Ernest Jean Delahaye, I smedjan.Återrop
626Ivor Abrahams, "Open gate".Återrop
627Kvinnoporträtt, knästycken.Återrop
628Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.12 500 SEK
629Björn Keller, Ur serien "Mat" eller hon sa "du glömmer väl inte att jag är vegetarian".Återrop
630Denis Piel, "Jasper Johns".Återrop
631Theodor Lundberg, "Gosse lekande med svan".56 000 SEK
632Otto G Carlsund, "Komposition".1 500 SEK
633Otto G Carlsund, "Komposition".3 600 SEK
634Peter Dahl, Epistel No 33 ("Om Fader Movitz's överfart till Djurgården"), ur: C.M. Bellman "Fredmans Epistlar".11 500 SEK
635Peter Dahl, Epistel No 80, "Angående Ulla Winblads lustresa till första torpet". ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar".1 800 SEK
636Peter Dahl, Epistel No 21 ("Hvarutinnan han afmålar natten med dess nöjen"), ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar".1 100 SEK
637Peter Dahl, Utan titel, ur: "Fredmans Epistlar" (4).Återrop
638Peter Dahl, Epistel No 33 ("Om Fader Movitz's överfart till Djurgården), ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar".Återrop
639Peter Dahl, Epistel No 72 ("Lemnad vid Cajsa Lisas sång"), ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar".Återrop
640Peter Dahl, "Bacchanale".Återrop
641Peter Dahl, Utan titel, ur: C.M. Bellman, "Fredmans Epistlar" (4).Återrop
642Peter Dahl, "Stolta Stad".6 200 SEK
643Peter Dahl, Utan titel, ur: C. M. Bellman, "Fredmans Epistlar" samt ur "Vin, Kvinnor, Män" (5).2 500 SEK
644Peter Dahl, "Glaset".2 600 SEK
645Peter Dahl, "Vin och honung".Återrop
646Peter Dahl, "Populärt palats".Återrop
647Karl Axel Pehrson, "Rött bryter in".2 400 SEK
648Karl Axel Pehrson, "Utsikt Xesoitto".1 400 SEK
649Karl Axel Pehrson, "Nocturne".1 400 SEK
650Karl Axel Pehrson, "Iraunajus coeruliisignatus".1 500 SEK
651Karl Axel Pehrson, Alternus.Återrop
652Karl Axel Pehrson, Alternus.Återrop
653August Hagborg, Fiskare vid havet.Återrop
654William A Breakspeare, Ung kvinna på en bro.21 000 SEK
655August Jernberg, Allmogeinteriör med kurtiserande par.Återrop
656Bernard Borione, Kurtis.Återrop
657Axel Törneman, Flitig student.Återrop
658Carl Johan De Geer, "Vad är det värsta som kan hända?".Återrop
659Carl Johan De Geer, "Beredd på det värsta".3 500 SEK
660Jiri Georg Dokoupil, Utan titel.1 200 SEK
661Mikael Lundberg Utan titelÅterrop
662Mikael Lundberg Utan titelÅterrop
663Mikael Lundberg Utan titel1 800 SEK
664PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del.1 000 SEK
665RESEKOFFERT, 1900-talets början.1 300 SEK
666RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början.3 200 SEK
667Peter Dahl, "Operabaren".7 500 SEK
668BOK. "Revue Général de L'árchitecture et des Travaux Publics". Sous la direction de César Daly. (42 volymer).Återrop
669DUBBELDÖRRAR, ett par, 1800-tal.25 000 SEK
670PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.15 000 SEK
671FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.3 000 SEK
672Otte Sköld, "Stilleben med kritpipa".4 800 SEK
673Nils Kölare, "Ca'dmus".9 000 SEK
674Francois Reynaud, "Farniente".22 000 SEK
675DRAGKISTA, 1700-tal.Återrop
676TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.5 000 SEK
677POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.1 500 SEK
678FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.7 200 SEK
679EVERT LUNDQUIST. Olja på duk. Sign E.L. samt sign Evert Lundquist och dat 1950 a tergo.Återrop
680Ivar Morsing, "Sittande kvinna".13 000 SEK
681Arne Frifarare, "Kryddhylla på hjul".2 500 SEK
682Anders Zorn, "Vått".6 500 SEK
683MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.21 000 SEK
684KONFERENSEBORD, Bengt Pelle Lind.37 000 SEK
685SOFFA, Frankrike 1800-talets andra hälft.6 500 SEK
686Maya Eizin Öijer, "Venus Vanitas".Återrop
687Magnus Dahlbäck, Utan titel.13 000 SEK
688KÖPMANSDISK, Tidigt 1900-tal. Frankrike.22 000 SEK
689SOFFA, Josef Frank. Firma Svenskt Tenn.18 000 SEK
690BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal.2 500 SEK
691BORDSLAMPA, 1930-tal.2 800 SEK
692MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.Återrop
693STOLAR, sex st. "Selene" av Vico Magistretti, Artemide.3 000 SEK
694GOLVLAMPA, "Fantasma" av Tobia Scarpa för Flos.7 000 SEK
695ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni.1 100 SEK
696FJÄRILSSAMLING, monterad i ram.5 000 SEK
697KARMSTOLAR, sex st. Märkta Thonet.18 500 SEK
698GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.Återrop
699FÄLLSTOLAR, två st. Kopior efter Hans J Wegners "Folding Chair", 1900-talets andra hälft.5 000 SEK
700SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.5 500 SEK
701TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.4 000 SEK
702TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.3 500 SEK
703LJUSSTAKAR, nio delar. Ceasar Stoffi, Nagel, BMF Tyskland 1950-tal.1 300 SEK
704BORD, allmoge 1800/1900-tal.3 200 SEK
705TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.2 100 SEK
706TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.4 500 SEK
707TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.1 200 SEK
708BORD, 17/1800-tal. Allmoge.1 200 SEK
709FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.5 400 SEK
710BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.2 600 SEK
711SKULPTUR, trä, 1700-tal.4 000 SEK
712KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal.5 000 SEK
713VÄGGHYLLA modell 2085, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.2 000 SEK
714BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.3 200 SEK
715John Emms, Barn lekande med kycklingar.10 500 SEK
716FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.5 500 SEK
717SOFFA, tresits, Danmark.5 000 SEK
718SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.3 500 SEK
719MATTA, "Convex", design av Pia Wallén, 140 x 134 cm.600 SEK
720VÄGGLAMPOR, ett par, "Shooting star", design E J Ellis för Raak, Holland 1970-tal.Återrop