Tema Eclectic Auktion S193

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
311VÄVNAD. Gobelängteknik. Afrika. 153 x 211 cm.4 000 SEK
312VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 249,5 x 222 cm. Frankrike/Flandern 1800-talets slut.Återrop
313OLD TÄBRIS/KASHMIR FIGURAL. 213 x 156,5 cm.9 000 SEK
314OLD KIRMAN. 279,5x178 cm.4 000 SEK
315SEMIANTIK VORWERK. 339,5x258,5 cm.9 000 SEK
317OLD/VORWERK. 385,5x292 cm.14 000 SEK
319SEMIANTIK/OLD HERIS. 312,5x195,5 cm.10 000 SEK
320SEMIANTIK/OLD MAHAL. 329x230 cm.13 500 SEK
322STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
323Flicka med blomkorg.10 000 SEK
324VERNER PANTON, "Cone Chair", 1 par, Plus Linje A/S, Danmark.Återrop
325Per Ekström, Kustlandskap i sommarskrud.11 000 SEK
326FÅTÖLJ, Patrick Norguet, "Rive Droite Armchair", Cappellini, Italien efter 2001.Återrop
327MATBORD, "Nobel Forum", formgiven av Johan Celsing för Gärsnäs 2000.Återrop
328Hertha Hillfon, KNÄCKEBRÖD.Återrop
329Nils Wedel, "Samtal under lek".18 500 SEK
330YTTERFODER, flintgods. Rörstrand sekelskifte 1900.1 000 SEK
331BRICKA samt KANNOR, ett par, silver. Augsburg 1740-tal, franska importstmplr. Barock.9 500 SEK
332TELESKOP, mässing 1800-tal.Återrop
333JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.2 000 SEK
334BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.2 000 SEK
335JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.500 SEK
336JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.3 200 SEK
337BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.12 500 SEK
338JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.4 800 SEK
339Staffan Hallström, Ryttarstrid.Återrop
340VERA FERNGREN, kaffeservis, 3 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1961, sterling.7 500 SEK
342STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).5 000 SEK
343Hugo Zuhr, Kustlandskap.Återrop
344BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1752.Återrop
345Robert Jacobsen, "Maria".17 500 SEK
346FLASKA med PROPP, stengods. Hans Hedberg.Återrop
347Peter Freudenthal, "SAUL".Återrop
348FAT, stengods. Åke Holm, signerat.Återrop
349Lasse Persson, "Staplade ting".Återrop
350OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, fransk skola, 1700/1800-tal.Återrop
351Johan Johansson, Havsvy.Återrop
352Philip von Schantz, "Red currants III".10 500 SEK
353FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.Återrop
354COCKTAILSHAKER samt GLAS, 12 st, nysilver och bakelit. GAB. Folke Arström design.4 000 SEK
355PUNCHBÄGARE, 18 st, silver. Sverige 1957-73, bl a K&E Carlson, Göteborg (12 st),GAB, Stockholm (3st).1 000 SEK
356Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Reichstag (Project for Der Deutsche Reichstag - Berlin)".11 000 SEK
357Christo & Jeanne-Claude, "Store Front (Project for Galerie Aronowitsch - Kv Klippan 10, ombyggnadsplan - Stockholm)".7 000 SEK
358SKÅL på FOT, silver. S:t Petersburg, Ryssland. Senempire.4 000 SEK
359FLASKOR med PROPP, ett par. Porslin. Troligen Samson, Frankrike.800 SEK
360TALLRIKAR, 5 st, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1736-95).4 500 SEK
361TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (Qianlong 1735-95).2 400 SEK
362SUPSKED, silver. Benedict Stechau, Karlskrona 1714.2 800 SEK
363Peter Freudenthal, Komposition.6 600 SEK
364ALEXIS ANKARCRONA. Olja på duk. Sign Alexis Ankarcrona och dat 1901.Återrop
365RODOLFO DORDONI, fåtöljer, ett par, "Suitcase", för Minotti, Italien.10 000 SEK
366RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.4 000 SEK
367SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,8 000 SEK
368LIGGSTOL, "Pernilla 3", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1964.9 000 SEK
369ERIK DETTHOW Tjurfäktning5 500 SEK
370BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.9 000 SEK
371BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.Återrop
372BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.4 500 SEK
373VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.Återrop
374RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.4 200 SEK
375PHILIPPE STARCK, askkoppar, 2 st, "Ray Hollis ashtray", XO, Frankrike.1 400 SEK
376VINOFFERBÄGARE, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.2 600 SEK
377FIGURIN, porslin. Meissen sent 1800-tal.3 500 SEK
378BORDSARMATUR, silver. K Andersson, Stockholm 1919.2 500 SEK
379Karl Axel Pehrson, "Växande inifrån".2 800 SEK
380Charles Fazzino, "Welcome to fantastic Las Vegas".16 000 SEK
381Robert Indiana, "CHOSEN LOVE".26 000 SEK
382Roger Hansson, Utan titel.8 000 SEK
383VINGLAS, 6 st, tidigt 1800-tal.6 000 SEK
384STARKVINSGLAS, 10 st snarlika (4+3+3) tidigt 1800-tal.2 200 SEK
385LIKÖRGLAS, 9 st, 1800-tal.800 SEK
386TERRIN MED LOCK, fajans, Delft, 1800-tal.Återrop
387VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.1 500 SEK
388Zhao Kailin, Stilleben med jordgubbar.29 000 SEK
389Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometri.Återrop
391Peter Freudenthal, Generations.Återrop
392Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Äldre man med skägg.4 000 SEK
393Adrian van der Werff Hans art, Den botfärdiga Magdalena.Återrop
394SPEGEL. Rokoko 1700-talets andra hälft.6 500 SEK
395VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets senare del.4 000 SEK
396Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".Återrop
397VÄGGPENDYL av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805).5 000 SEK
398FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.11 500 SEK
399Max Mikael Book, "All train".Återrop
400VITRINSKÅP. Rokokostil, 1800-tal.7 000 SEK
401Pierre Olofsson, Komposition grå.11 500 SEK
402Alexis Gritchenko, Bygata.Återrop
403Rembrandt Harmensz van Rijn, The descent from the cross by torchlight.10 500 SEK
404Felix Hatz, "Sommarvatten".11 500 SEK
405BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.32 000 SEK
406VAS, serpentinsten. Sen Qing (1644-1920).2 000 SEK
407Einar Jolin, Drottingholm.Återrop
408LJUSSTAKAR, ett par, mässing och vit marmor. Sengustavianska.10 000 SEK
409SKÅL och VAS, stengods. Anders Bruno Liljefors, Gustavsbergs studio 1952.4 000 SEK
410SALTKAR, silver, av Berndt Halk, Halmstad 1762.13 000 SEK
411HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.1 000 SEK
412HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.1 700 SEK
413SOPPSLEV, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1819.1 000 SEK
414GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1960-tal.Återrop
415BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.18 000 SEK