Tema Eclectic Auktion S193

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
104SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.9 000 SEK
105BYRÅ. Louis XVI-stil.12 500 SEK
106SPEGEL. Sengustaviansk.9 500 SEK
107SNEDKLAFFSSEKRETÄR. Rokoko, 1700-talets andra hälft.6 000 SEK
108BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.8 200 SEK
109SPEGEL. Gustaviansk.9 500 SEK
110Johnny Oppenheimer, Stilleben med mortel.4 200 SEK
111Johan (John) Kindborg, Skogslandskap med boskap.Återrop
112BYRÅ. Sengustaviansk.8 500 SEK
113VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi 1662-1722).6 500 SEK
114LJUSSTAKAR, ett par, silver. Adam Tillström, Växjö 1828. Empire.Återrop
115TALLRIKAR, 6 st samt SKÅLAR, 2 st, flintgods. Rörstrand sekelskifte.11 000 SEK
116BÄGARE, silver. J.L.Starin, Stockholm 1740.Återrop
117UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1856. Nyrokoko.13 500 SEK
118GOLVVAS, porslin. Transition-stil.27 000 SEK
119STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
120Isaac Grünewald, Stilleben med amaryllis.44 000 SEK
121SOCKERSKRIN, silver. J.N.Palm, Visby 1892.4 200 SEK
122MOCKAKANNA, silver. A.Lundquist, Stockholm 1825. Empire.Återrop
123GOLVVAS, porslin. Kanton. Sen Qing.6 000 SEK
124Karel Dujardin Hans efterföljd, Landskap med herdepar och boskap.8 200 SEK
125Karl Axel Pehrson, Komposition.2 200 SEK
126SKÅP, Rokoko, 1700-tal.12 500 SEK
127TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 500 SEK
128SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 000 SEK
129FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 400 SEK
131TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 600 SEK
132TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Yongzheng 1723-35.1 400 SEK
133Oskar Bergman, "Västkust".4 800 SEK
134Roj Friberg, "Klippa".3 500 SEK
135Bruno Liljefors, "Rapphöna".15 000 SEK
136BORDSPENDYL, porslin o förg brons. Frankrike 1800-tal. "Sèvres". Sign S.W.Lom.9 000 SEK
137GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.3 000 SEK
138Marinmotiv.Återrop
139TEKANNA, TEDOSA med LOCK samt KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 500 SEK
140TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). Efter Meissen.400 SEK
141Bengt Nordenberg, Solförmörkelsen.19 500 SEK
142Gerardo Chavez, "Han kränger av sig sitt första jag".16 000 SEK
143JOHAN TOBIAS SERGEL Tillskriven Studieakt1 500 SEK
144LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.36 000 SEK
145Julius Kronberg, Jägare vid gärdesgård.Återrop
146BRICKA, trä, lack och porslin. Japan sekelskifte 1900.2 500 SEK
147Helmer Osslund, "Solglitter å Torne träsk".Återrop
148Gerrit Dou Hans efterföljd, Hos tandläkaren.Återrop
149Alkemisten.8 000 SEK
150Per Wickenberg, Vinterfiske.8 000 SEK
151Piprökare.Återrop
152Kvinna i gul klänning och röd sjal.Återrop
153Carl Gustaf Pilo Hans krets, Porträtt av Drottning Juliane Marie av Danmark.Återrop
154GUANYUIN, blanc de chine. Sen Qing.5 500 SEK
155BUDDHAI, porslin. Qing dynastin.Återrop
156BOJANER med LOCK, 2 st, snarlika, porslin. Qing dynastin.1 500 SEK
157KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.3 500 SEK
158KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 000 SEK
159MATSKEDAR, 2 st. Silver. Anton Chevarzin Moskva 1863.Återrop
160Anton Genberg, Sommarmotiv.Återrop
161DESSERTSKEDAR 2 + 1 st, silver. Fyedor Ivanov, Moskva 1867 respektive St.Petersburg 1875.Återrop
162TESKEDAR, 6 st, silver. Ryssland, 1800-tal.2 200 SEK
163TESKEDAR, 3 st, silver. Ryssland, 1800-tal. Otydl stämplar.1 200 SEK
164TESKEDAR, 6 st, silver. Moskva, 1880-tal.1 900 SEK
165FIGURINER, 3 st, nefrit. Kina, 1900-tal.4 000 SEK
166Eric Hallström, "Blommor".7 000 SEK
167BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.1 200 SEK
168Esther Kjerner, Blomsterstilleben.12 000 SEK
169Karl Örbo, Metande gossar.9 500 SEK
170Ragnar Person, Gatubild.16 000 SEK
172Frans Wilhelm Odelmark, Gamla Stockholm Norrlandsgatan.Återrop
173Olle Hjortzberg, Fruktstilleben.16 000 SEK
174Waldemar Lorentzon, "Förvittrande ting".5 000 SEK
175SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).6 500 SEK
176BOJAN med LOCK, porslin. Qing dynastin ca 1800.9 500 SEK
177SKRIVSTÄLL, porslin och förg brons. Frankrike, trol Samson.Återrop
178Erik Olson, "Kvinnorna under korset I".Återrop
179TEKOPP MED FAT, porslin. Kangxi (1662-1722).1 800 SEK
180TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).3 800 SEK
181FIGURIN, porslin. Rörstrand 1920-tal.Återrop
182Eugene Feyen, Musselplockerskan.8 500 SEK
184Jacob Philipp Hackert Hans efterföljd, Italieniserande landskap.Återrop
185Boulespelande sällskap.11 500 SEK
186TALLRIK, porslin. Kina Qing dynastin, 1700-tal.2 000 SEK
187URNOR med LOCK, ett par, porslin. Meiji, Japan, 1800-tal.Återrop
188SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
189Peter Dahl, Maskerad.12 000 SEK
190Esaias Thorén, Geometrisk komposition.9 000 SEK
191Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".8 000 SEK
192Bengt Nordenberg, Nätlagning.6 000 SEK
193Carl Trägårdh Tillskriven, Franskt landskap med betande kor.4 000 SEK
194Signerad Mörner. Olja på duk.Återrop
195Carl Larsson, "En vinterdag".22 000 SEK
196Birger Ljungquist, Väninnorna.6 000 SEK
197Birger Ljungquist, "Herr Peter och liten Kerstin".3 000 SEK
198Otte Sköld, "Nature morte med citron och serviett".Återrop
199SPEGELLAMPETT. Gustaviansk. Norrköping 1789.8 000 SEK
201MATSERVIS, 148 delar, porslin, "Purpur", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.15 000 SEK
202LYKTOR/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing.3 500 SEK
203PLAKETT, majolika "De la Robbia", Italien, 1900-tal.Återrop
204Hugo Salmson, Apostel.Återrop
205BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.Återrop
206MÅTTSATS, mässing. Märkt 1822.900 SEK
207RÖKELSEKAR, brons. Kina med Xuandes sex karaktärers märke.Återrop