Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
11 föremål
Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
6d 2 tim
Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
Aktuellt bud
25 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, landskap.
4d 1 tim
Wilhelm von Gegerfelt, landskap.
Aktuellt bud
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Alf Wallander, "Danslektion".
6d 2 tim
Alf Wallander, "Danslektion".
Aktuellt bud
6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Helmer Osslund, Kvinnoporträtt.
1d
Helmer Osslund, Kvinnoporträtt.
Aktuellt bud
5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Olof Hermelin, månskenslandskap.
2d 21 tim
Olof Hermelin, månskenslandskap.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Okänd konstnär, Läsande man.
1d 2 tim
Okänd konstnär, Läsande man.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.