BELYSNING

Belysningsföremål omfattar bl. a. tak-, golv- vägg- och bordsarmaturer, ljuskronor, amplar, lyktor, kandelabrar och ljusstakar för elektriskt eller levande ljus. Fram till elektricitetens genombrott vid sekelskiftet 1900 var olika typer av animaliska och vegetabiliska oljor, vax, stearin och fotogen viktiga ljuskällor. Förr i tiden var många belysningsföremål enkla och har inte överlevt fram till idag. Många gånger är det de mer påkostade ljuskronorna med prismor och dyrbart förgyllda amplar och ljusstakar som finns bevarade. 1900-talets belysningsföremål har genom nya tekniker och material fått ett bredare spektrum av utföranden. De dominerande materialen har varit mässing, målad plåt, glas och plast.

Spara dina favoriter