Modern Autumn Sale, stockholm 557

62 items
913. MATTA. Flossa. 467,5 x 307 cm. Sverige/Finland omkring 1930.
Hammer price
8 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
929. MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal.
Hammer price
Unsold
4 000 - 6 000 SEK
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
Hammer price
5 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
936. MATTA. Rölakan. 329 x 227,5 cm. Sverige 1940-50-tal.
Hammer price
12 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
Hammer price
4 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
947. MATTA. Rölakan. 158 x 144,5 cm. Signerad HA.
Hammer price
31 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
949. MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Hammer price
3 000 SEK
4 000 - 6 000 SEK
950. GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal.
Hammer price
5 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
951. MATTA. Gobelängteknik. 306,5 x 200,5 cm. Signerad NS (NB?).
Hammer price
14 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
Hammer price
6 200 SEK
6 000 - 8 000 SEK
958. TEXTIL. "Flick-Flack". Sammet. 128 x 220 cm. Signerad olofsson (Pierre O.).
Hammer price
2 800 SEK
3 000 - 4 000 SEK
 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

379. Märta Måås-Fjetterström, a carpet, 'Grön äng', flat weave, ca 221,5 x 151,5 cm, signed AB MMF.
20 000 - 25 000 SEK
Bid History
38 000

Your Bid
36 000

Your Bid
34 000

Your Bid
32 000

Your Bid
30 000

Your Bid
Current bid:
38 000 SEK