65
767226

Otto G Carlsund

(Sweden, 1897-1948)
80 000 - 100 000 SEK
7 310 - 9 140 EUR
7 660 - 9 580 USD
Hammer price
80 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Otto G Carlsund
(Sweden, 1897-1948)

"Höst" (Autumn)

Executed 1932. Indian Ink and sepia 44.5 x 31.5 cm.

Unexamined out of frame.

Exhibitions

Nationalmuseum, Stockholm, "Paris 1932 - 10 nationer 24 konstnärer", 1932, cat no 30.

Literature

BLM, 1932, no 8, illustrated p. 27 full page.
"Paris 1932 - 10 nationer 24 konstnärer", 1932, exhibition catalogue no. 38.
Oscar Reutersvärd, "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv", 1988, illustrated p. 119.

More information

På 1930-talet plågades Otto G Carsund av tvångsidéer som orsakade intensiv ångest och bet sig fast i hans medvetande. Han inbillade sig att franska rättvisan skulle gripa honom och föra honom till Paris, allt p g a den sk "Picasso-affären”. För att lugna ner sig själv kom han på ett sätt att med konstutövande mota sina sjukliga idéer, han började intensivt att teckna och hans sk "Anti-Paranoja-period" inleddes. Oscar Reutersvärd skriver i sin monografi ”Otto G. Carlsund” 1988, sid 104; ”Tack vare denna typ av tecknande, som krävde maximal koncentration och oräkneliga exakt placerade tuschstreck, lyckades Carlsund med sin privatterapi. Han tvingade sig in i halvautomatiska perseverationsakter, som påminner i mycket om Jackson Pollocks nästan medvetslösa färgstänkningsprocedurer”.
Carlsund täckte sina papper med tuschstreck tills han uppnådde den rätta gråtonen, för helsvarta ytor blev arbetet med strecken obegripligt omfattande. "-Jag gjorde väl sammanlagt miljarder tuschsteck de åren. Det blev massor av teckningar. Gud vete vart de flesta tog vägen", kommenterar han själv perioden.
Oscar Reutersvärd fortsätter; Denna produktion som kommit att kallas "tusenstrecksteckningarna", är utan tvivel en av höjdpunkterna i Carlsunds konstnärskap".

I den aktuella teckningen porträtterar Carlsund makan Margareta "Alexandra" (Carlsunds smeknamn på sin ungdomsvän tillika hustru sedan början av 1930-talet) som marmorbyst av fruktbarhetens gudinna.

Artist

Otto G Carlsund was a Swedish painter, theorist and critic. Whilst in Paris in 1924, he formed a friendship with Fernand Léger, Ozenfant and Piet Mondrian and became the representative of Swedish synthetic cubism, purism, and neoplasticism. It was between the years of 1932 – 45 when Carlsund was the most active as a critic, but rediscovered his passion for nonfigurative painting in his last years. His paintings were often intended as preliminary studies for wall paintings. In 1929, he co-founded the group Art Concret in Paris with van Doesburg and Hélion, publishing its manifesto.

Read more
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?