GUNNAR EKLÖF, armchair, "60 A", AB Nässjö Stolfabrik, Nässjö, 1950´s.

Björk.

Minor wear.

Literature

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

"I 1953 års Önskehem-katalog visades modell 60 och 62. Med armlän betecknades de 60 A respektive 62 A. Modell 60 A var en av marknadens till måtten mer tilltagna pinnstolar. Med en sitsbredd på hela 55 cm erbjöd stolen ett öppet sittande till skillnad från de flesta övriga samtida armlänsförsedda pinnstolarna."

Ur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 16. Modellen avbildad på samma sida.

More information

I det framväxande möbellandskapet i efterkrigstidens Sverige kom ett antal enskilda möbelarkitekters insatser att prägla utbudet som helhet. Vid sidan av storheter som Carl Malmsten, Yngve Ekström och Bruno Mathsson kan även nämnas Gunnar Myrstrand, Sven Engström och Karl-Erik Ekselius. Men bland tidens tongivande skapare av "folkhemsformen" återfinns ytterligare möbel- och inredningsarkitekter vars namn inom auktionsvärlden idag inte röner den uppskattning deras livsgärningar förtjänar. En av dessa är Gunnar Eklöf.

Efter en kortare sejour på en möbelfirma som tillverkade stilmöbler fick Gunnar Eklöf för Stockholms sjukhusdirektions räkning till uppgift att att utföra inredningar vid några av stadens större medicinska institutioner. Bland annat svarade han för arbeten vid Sabbatsberg, Eastman-institutet och Södersjukhuset.

I samband med detta kom Eklöf i kontakt med doktor Bengt Åkerblom som på vetenskaplig väg kommit att intressera sig för sittandet. Åkerblom uförde metodiska studier och utifrån resultatet tog Eklöf under 1940-talets andra hälft fram stolsprototyper. Gemensamt för dessa var en kraftig knyck i ryggslutet. Inom kort kom flera av modellerna i produktion. Avtal tecknades med flera av de ledande svenska möbelproducenterna och under 1950-talet blev de så kallade "Åkerblomstolarna" ett centralt begrepp i möbel-Sverige.

Gunnar Eklöf kom fram till sin död 1963 att ta fram en lång rad stolar baserad på Åkerbloms studier. Till de mest betydelsefulla hör den här utauktionerade modellen "60 A" samt den stapelbara "804/3B" (se tidigare sålt objekt # 846348).

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed