FOTOGRAFIER, Sällsynta fotografier från Oscar II:s lustjakt, HMS Drott

Minnesbilder från Drott sommaren 1890. [=Pärmtitel.]

Album med 70 monterade fotografier, alla utförda under den årliga resan sommaren 1890 på (eller i anslutning till) kung Oscar II:s lustjakt Drott. 22,5 x 28,5 cm, fotografierna (monterade inom ramtryck) 11 x 14,8 cm. Nött, blekt och slitet skinnband. Inlagan med fotografier välbevarad.

De osignerade fotografierna är av Aron Jonason (1838-1914), Göteborgs och Västsveriges mest kända fotograf under 1800-talet, och kung Oscar II:s hovfotograf med ensamrätt till samtliga fotografiska arbeten på HMS Drott 1887-1907.

Bilderna föreställer både enskilda (däribland förstås kungen) och grupper av personer ombord, sevärdheter längs resan (bl. a. Sofiero, Kalmar slott, Borgholm, Tullgarn, Skutskär, Gävle, Härnösand, Örnsköldsvik, Ulvön, Ångermanälven, Sollefteå, Hudiksvall, Stockholms slott), uppklädda medlemmar av allmänheten, och själva fartyget. En av bilderna föreställer enligt påskrift friherre Carl von Essen (1841-1896), som möjligen ägt albumet.

Drott byggdes ursprungligen som torpedkryssare 1877 och blev 1882 konungens chefsfartyg varpå torped- och minmaterielen gradvis avvecklades.

Drott förknippas starkt med konung Oscar II (1872-1907) och hans årliga resor till främst Marstrand. När konungen seglade med Drott leddes riket från fartyget, där höll han konselj, skickade skrivelser och emottog utländska statschefer och andra gäster samt njöt av återhämtning med vänner, musicerade m.m. Än idag finns de sk Drottkrönikorna och årliga fartygsalbum från fartygets resor och de kungliga semestrarna på Västkusten i Sjöhistoriska museets förvar.

Ombord på Drott fanns en vacker röksalong och akter om denna ett uppspänt suntält under vilket allehanda ostörda samkväm ordnades för konung med uppvaktning och fartygets officerare. Under däck fanns längst akterut fartygschefens kajuta, två adjutantshytter och en större salong från vilken dörrar ledde till konungens och drottningens sviter. I konungens svit fanns sovhytt och daghytt som nyttjades som konungens kontor, där han även förvarade sin ropare i silver (storamiralens befälstecken) och sitt personliga dryckeshorn. I den stora salongen fanns även en orgel installerad. Dessutom fanns en elegant avlång matsal ombord.

Wear.

Provenance

Säbylund, Närke.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.