KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703.

Illustrerad titelplansch, titelblad med text i svart och rött. Illustrerad med porträtt av Konung Karl XII samt kartor och avbildning av bla Jerusalems tempel. Helband av skinn med rikt präglad dekor av bla Konung karl XII:s krönta och av palmkvistar omgivna monogram. Sju upphöjda ryggbind. Bokspännen med mässingsbeslag, dekor av Konung Karl XII:s monogram. Helförgyllda snitt. Folio.

Slitage, repor, fläckar, renoverat band med bla nytt underliggande skinn på ryggen och enstaka lagade blad. Ej fullständigt genomgången.

Provenance

Friherren och senare greven samt landshövdingen och överståthållaren Michael Törnflycht enligt bläckskrift dat 1719. Gift med Magdalena Lewenhaupt var han herre till Hesselbyholms herrgård i Södermanland där bibeln ska ha funnits i slottskapellet.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Anna Wessman
Anna Wessman
Appraiser
+46 (0)708 10 86 14

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service