Gravyr på baksidan; Gåva från Kaiser Wilhelm till besättningsman på fartyget "Gylsboda" i samband med räddningen av besättningen på marinflygplanet No 655 i sjönöd. Boetten stämplad 0,585, numr 120588. Urverket numr 254016. Diam 5.
Mindre bruksslitage.