BRODERI, Annette Louise Bergius, sign o dat År: 1802.

Benvitt siden med pastellfärgade silkesbroderier och paljetter. Dekor av träd med fåglar, ramverk av blomrankor, festoner och medaljonger med stjärnor, lyra och plymer. Förgylld eldskärm i gustaviansk stil från 1800-talets andra hälft till omkring 1900. Broderiet 66x55,5. H tot 119,5.

Broderiet med något slitage, fläckar och fuktskador. Eldskärmen med något slitage och skador.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed