Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

MATTA. Rölakan. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). 292x184.

"Falurutan grön Folksam". Komponerad 1952.

Något slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor och fransar, många saknas.

Literature

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 153.

More information

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed