TAKLAMPA, mässing, modell G2557, Svenskt Tenn. 1900-talets mitt.

Taklampan är formgiven under 1940-50-talet av Josef Frank för Svenskt Tenn och har modellnummer G 2557. Ej längre i produktion. Enligt uppgift intendent Per Ahldén på Svenskt Tenn. H 40.

Smärre slitage. Mässningen något anlupen. Ej funktionstestad.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.