Folk art
256234

BRUDKRONA, allmoge, mässing, 1800-talets början.

Mässing, smidda samt gjutna delar. I originalask. Diam 12, h 8.

Lagning. Borrhål. Några senare löv. Skador.

More information

Enl. uppgift ska ha använts vid bröllop 1815. Sarff-kärr, Gunnilsbo, Skinnskatteberg, Västmanlands län.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.