SPEL, trä och metall, "Juego de Sapo", trol. Sydamerika, 1900-talets början.

Traditionellt sydamerikanskt grodspel. L 50, b 64, tot. h 92

Saknar poletter. Lagningar, slitage.

More information

Enligt en gammal inkalegend föddes grodspelet vid Titicacasjön, där den kungliga familjen kastade små guldklimpar i sjön för att väcka grodornas uppmärksamhet; de ansågs besitta magiska krafter. Om en groda fångade guldet, tilläts kastaren uttrycka en önskan och grodan själv förvandlades till guld.
http://www.sapomiami.com/historia_ingles.htm

Auction closed
500 EUR
The auction is closed.