Oval, bronserad och förgylld, med krönande rocaille med flankerande putti, avslutande rocialle, fasetterat glas. H 113.
Lagning. Sprickor. Skador. Anlöpningar. Senare glas och bakstycke. Smärre anlöpning på glas.