BYRÅ, rokoko, 1700-talets mitt.
Kalkstensskiva. Svängd form med bronserade beslag i rocailleformation. L 85, B 55, H 83. Nyckel finns.
Slitage. Omfattande fanérskador. Repor. Sprickor. Renoverad. Kompletterad. Utbytta lås. Senare beslag. Senare skiva