Barock

Barock

SKÅP, barock, 1700-tal.

Fanerat i bla valnöt, beslag i mässing. Dörrpar med bakomliggande inredning för hyllor samt klädstång (hyllor medföljer ej). Snedställda hörn. Låda i front. Snäpplås. Snidad dekor av växtornamentik. Längd ca 205, djup ca 74, höjd ca 282 cm. Nyckel finns.

Kraftiga skador, delvis avbrutet krön medföljer. Dekor skador. Kantskador. Maskstunget. Inredning i form av ställ för hyllor och klädstång senare. Senare bakstycke. Delvis renoverad samt äldre lagningar. Sprickor, ställvis kraftiga. Slitage.

Provenance

Halsted Klosters, Danmark.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed